Pacjentom 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Lublinie w rehabilitacji pomaga egzoszkielet. Nowoczesny sprzęt wspiera osoby z uszkodzeniami centralnego układu nerwowego, ale także osoby po udarach.
CZYTAJ: W Szpitalu Wojskowym stawiają pacjentów do pionu. Chorych wspiera egzoszkielet [FILM, ZDJĘCIA]
Zmiany klimatyczne i rozwój miast negatywnie wpływają na polskie pszczelarstwo – alarmują naukowcy. W Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie rozpoczęła się międzynarodowa konferencja pod hasłem „Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo”.
CZYTAJ: Urbanizacja i zmiany klimatyczne – główne problemy branży pszczelarskiej
Podtruta samica bielika znaleziona kilka dni temu w rezerwacie przyrody Las Lipowy w uroczysku Bukowiec na terenie Nadleśnictwa Tomaszów wróciła do zdrowia i cieszy się wolnością. W tej konkretnej sytuacji zadziałała szybka reakcja leśniczego, Nadleśnictwa i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie.
CZYTAJ: Pomogła szybka reakcja leśniczego. Uratowany bielik już na wolności
Wierni prawosławni, świętujący zgodnie z kalendarzem juliańskim, 19 stycznia obchodzą Święto Jordanu na pamiątkę chrztu Jezusa Chrystusa. W parafii pod wezwaniem Opieki Matki Bożej w Sławatyczach, w zabytkowej cerkwi, uroczystości rozpoczęły się Boską Liturgią. Następnie wierni w procesji przeszli nad rzekę Bug, gdzie odbył się obrzęd poświęcenia wody.
CZYTAJ: Święto Jordanu na granicy. W Sławatyczach poświęcono wodę Bugu [ZDJĘCIA]
Takiego sezonu narciarskiego jeszcze nie było – mówią właściciele stoków na Lubelszczyźnie. Po szybkim otwarciu sezonu od kilku tygodni ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne trzy stoki zlokalizowane w powiecie puławskim pozostają zamknięte. Podobna sytuacja dotyczy większości wyciągów narciarskich w regionie.
CZYTAJ: “Pogoda często zaskakuje, ale tym razem szczególnie”. Takiego sezonu narciarskiego jeszcze nie było
Urodzenie dziecka nie zawsze daje tylko radość. Depresja poporodowa dotyka wielu kobiet. – Jeśli jesteś przygnębiona, brakuje ci energii, wszystko cię drażni i masz wrażenie, że jesteś złą matką skontaktuj się z nami. Jesteśmy po to by pomóc – to fragment spotu Wschodniego Centrum Profilaktyki Depresji Poporodowej, który można usłyszeć na antenie Radia Lublin. O depresji poporodowej opowiadają twórczynie tego Centrum: Katarzyna Bublewicz-Guzy – koordynatorka Centrum oraz dr n. med. Aneta Libera – psycholog i psychoterapeuta w rozmowie z Magdaleną Kowalską.
CZYTAJ: “Depresja poporodowa ma różne maski”. Lubelskie centrum pomaga kobietom
Program prowadziła Marzena Lewandowska.
Fot. Iwona Burdzanowska