Wernisaż w Domu Kultury LSM
„Do trzech razy sztuka” to wystawa dwóch pokoleń artystycznej rodziny. Agnieszka Kita, z wieloletnim doświadczeniem w twórczości artystycznej, przedstawia swoje subtelne i mistyczne prace. Do córek Magdaleny oraz Pauliny przemawia sztuka współczesna, szczegółowa i abstrakcyjna. Dzięki wystawie będziemy mogli poznać perspektywy i sposób widzenia świata okiem młodych i bardziej doświadczonych twórców.
Wernisaż rozpoczyna się o 17.00 w DK LSM przy ul. Wallenroda.
Urban Art w Brain Demage Gallery
Na wystawę „Impact factor” zaprasza Brain Demage Gallery. Przestrzeń galerii wypełnia sztuka ulicy – „urab-art”. To próba zrekonstruowania tego, co robią uliczni twórcy. Ta forma sztuki gości m.in. w takich muzeach jak MoMa, Tate czy na licytacjach największych domów aukcyjnych. Ekspozycja w Lublinie to prace m.in. japońskiego artysty Takeru Amano, który po raz pierwszy w Polsce prezentuje swoje dzieła, Tomasza Górnickiego, Celaona Petersona czy Michała Żytniaka.
Wstęp na wystawę „Impact factor” w Brain Demage Gallery w CSK jest bezpłatny.
Twórczość Tony’ego Gatlifa w Chatce Żaka
Przez cały styczeń Dyskusyjny Klub Filmowy „Bariera” składa mały hołd dla twórczości Tony’ego Gatlifa, którego filmy pokazują pełnię romskiego życia, radość wyrażoną w muzyce i umiłowanie wolności, ale mieszczą się też w tych obrazach prześladowania, dyskryminacja, bieda, dola tułacza i tęsknota.
Dziś w sali widowiskowej Chatki Żaka kolejny seans. Dramat „Książęta” to debiutancki film Tony’ego Gatlifa. Portret cygańskiej rodziny mieszkającej na prawie opuszczonych i podupadających przedmieściach Paryża.
Seans rozpoczyna się o 18.00.
Do marca „Magia Starożytnego Egiptu” w Muzeum Narodowym
Sarkofag, fragmenty piramid czy mumie sprzed kilku tysięcy lat – to tylko niektóre z blisko 200 artefaktów, zabranych na ekspozycji „Magia Starożytnego Egiptu”.
W trakcie wystawy zwiedzającym będą towarzyszyć odgłosy m.in. rzeki Nil, będzie można również usłyszeć fragmenty księgi umarłych. Najmniejszy przedmiot ma zaledwie 1 cm. Największy zabytek to sarkofag, ma ponad 3 tysiące lat. Obok gliniane naczynia. Zmumifikowane ciało chłopca oraz zwierząt. To także drobne figurki – uszebti. Były składane jako dary grobowe, które po śmierci miały wyręczać zmarłego w pracy w raju.
To wystawa przypominająca labirynty piramid, które prowadzą do krypt. Ekspozycja „Magia Starożytnego Egiptu” będzie dostępna do 5 marca w Muzeum Narodowym w Lublinie i jest dostosowana do osób z niepełnosprawnościami.
Fot. Dom Kultury LSM FB