Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

XII Ogólnopolski Festiwal Studencka Wiosna Teatralna

22 maja - 24 maja

Wydarzenie 1

XII Ogólnopolski Festiwal Studencka Wiosna Teatralna powraca! Czas na trzy dni pełne amatorskiego teatru studenckiego! 22-24 maja 2024 roku ACKiM UMCS Chatka Żaka w Lublinie zaprasza do kolebki teatru alternatywnego, w której ponownie, tak jak w latach 60., będzie można zobaczyć studenckie teatry z całego kraju walczące o Grand Prix Festiwalu!

Na scenach Chatki Żaka zaprezentuje się 9 studenckich sztuk teatralnych z rożnych części Polski.

Oto oni:

  • „Legenda o Karmazynie” / Teatr Studencki Antrakt / Uniwersytet Mikołaja Kopernika / Toruń
  • „Próby – nadzieja umiera ostatnia” / Teatr Politechniki Warszawskiej / Politechnika Warszawska / Warszawa
  • „Pocałunek łez” / Teatr Fatum / ACKiM UMCS Chatka Żaka / Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie / Lublin
  • „Ciepła dłoń, która ściera szron” / Teatr Nie Ma – grupa NieObecni / Uniwesytet Szczeciński / Szczecin
  • „Inkryminacja” / Teatr Imperialny / ACKiM UMCS Chatka Żaka / Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie / Lublin
  • „Polskie Wesele” / Kabaret NatURalni / Centrum Kultury i Kształcenia Ustawicznego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie / Uniwersytet Rolniczy im Hugona Kołątaja w Krakowie / Kraków
  • „Paperweights” / Villainarium / Uniwersytet Gdański / Gdańsk
  • „Odys płaczący” / Teatr ITP / Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II / Lublin
  • „Białe noce” / Teatr Scena Główna Handlowa w Warszawie / Szkoła Główna Handlowa / Warszawa

W tym roku hasło Festiwalu to „Pre-teksty”. Pretekst, jako zawoalowany powód, to idealne zaproszenie do artystycznych poszukiwań. W teatrze złuda, pozór i niejednoznaczność są nieodłączną częścią gry, tworzącą fascynującą przestrzeń do komunikacji i poszukiwania tego, co uniwersalne. Pretekst pozwala odkrywać głębsze warstwy kulturowych motywów i wątków, stanowiąc zarazem nieodzowny element sztuki, który pomaga odnaleźć wspólne punkty z widzami.

Tegoroczna edycja Festiwalu stwarza doskonałą okazję do wytyczenia nowych dróg i przełamania utartych schematów, zachęcając młodych artystów do wyrażania własnej wizji świata
i formułowania aktualnych problemów.

Studencka Wiosna Teatralna to nie tylko festiwal, to prawdziwa uczta dla duszy i zmysłów, to czas spotkań, wymiany myśli i budowania więzi wokół naszej wspólnej pasji do teatru. Niech to będzie pretekst do bycia częścią tego teatralnego święta!

 

Plan i przebieg wydarzenia

Festiwal ma formułę konkursową – w trakcie naboru amatorskie teatry studenckie zgłosiły swoje spektakle, a komisja konkursowa wybrała najciekawsze z nich. Następnie zostaną one zaprezentowane podczas festiwalowego przeglądu teatralnego i powalczą o nagrody finansowe.

W  czasie trzech dni twórczych konfrontacji przewidziana jest prezentacja 9 spektakli konkursowych. Program wydarzenia wzbogacą m.in. warsztaty teatralne, obejmujące zarówno ruch sceniczny, jak
i sztukę słowa. Nie zabraknie również omówień spektakli z udziałem artystów i publiczności. Wszytko to odbędzie się z udziałem znamienitych gości i specjalistów – w gronie jurorów znajdą się m.in. przedstawiciele Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, Teatru Provisorium Festiwalu, Parlamentu Studentów RP oraz środowiska akademickiego UMCS.

Szczegóły

Początek:
22 maja
Koniec:
24 maja
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

ACKiM UMCS Chatka Żaka
Skip to content