Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Wystawa „Ja tylko ilustruję książeczki…” w Muzeum Ziemi Chełmskiej

20 kwietnia - 20 lipca

Uszacka plakat 50x70 1 scaled

Muzeum Ziemi Chełmskiej ma zaszczyt zaprosić na wyjątkową wystawę pn. „Ja tylko ilustruję książeczki…”. Życie i twórczość Marii Uszackiej. Ekspozycja poświęcona jest twórczości Marii  Uszackiej-Godlewskiej, wybitnej ilustratorki, której dzieła stanowią ważny rozdział w historii polskiej sztuki dla dzieci. Prezentujemy ją w rodzinnym mieście artystki, Chełmie. Będzie to pierwsza obszerna prezentacja jej prac w naszym mieście.

Maria Uszacka-Godlewska, urodzona 30 kwietnia w 1932 roku, była absolwentką warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie pod skrzydłami Jana Marcina Szancera rozwijała swój niepowtarzalny styl. Znana z ilustracji w miesięczniku „Miś”, wzbogaciła polską literaturę dziecięcą o ilustracje do ponad pięćdziesięciu książek.

Do najbardziej znanych prac Marii Uszackiej-Godlewskiej opublikowanych przez Instytut Wydawniczy „Nasza Księgarnia” należą ilustracje w książkach: „Chory kotek” Stanisława Jachowicza, „Przepraszam smoku” Wiery Badalskiej, „Ten dziwny Eryk” Danuty Wawiłow, „Katar żyrafy” Ryszarda Marka Grońskiego, „Bocianek”, „Różowy balonik”, „Krakowiaczek”, „Dlaczego cielę ogonem miele”, „Ala ma kota” Wandy Chotomskiej, „O gadającym zegarze i maszynie do pisania wierszy” Sławomira Grabowskiego.

Wystawa w Muzeum Ziemi Chełmskiej to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć oryginalne prace Uszackiej, które do tej pory pozostawały w prywatnych zbiorach rodziny Godlewskich i Tymczaków. To szansa, by przypomnieć sobie i docenić talent artystki, której ilustracje towarzyszyły wielu z nas w dzieciństwie. Ekspozycja uwzględni również mniej znany aspekt twórczości Uszackiej – jej niezwykłe kartki okolicznościowe i świąteczne, które były popularne w latach 60. i 70. Ich ludowe motywy i zwierzęce postaci to część polskiego dziedzictwa kulturowego, które zasługuje na ponowne odkrycie. Oprócz ilustracji, wystawa będzie zawierać dokumenty i fotografie z archiwum rodzinnego. Szczególnie interesujące dla mieszkańców Chełma będą eksponaty związane z wczesnymi latami życia artystki i jej związkami z rodzinnym miastem.

Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie. Lubelskie Smakuj życie!

Szczegóły

Początek:
20 kwietnia
Koniec:
20 lipca
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Muzeum Ziemi Chełmskiej
ul. Lubelska 55
Chełm, lubelskie Polska
+ Google Map
Skip to content