Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Majówka Logopedyczna w Lublinie

11 maja @ 08:30 - 12 maja @ 13:00

FB IMG 1715328752979

Katedra Logopedii i Językoznawstwa Stosowanego oraz Naukowe Koło Logopedów i Audiologów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie inicjują pod patronatem Polskiego Towarzystwa Logopedycznego cykl corocznych, ogólnopolskich konferencji naukowo-szkoleniowych pod hasłem „Majówka Logopedyczna w Lublinie”. Wszystkim wiadomo, że Lublin jest kolebką polskiej logopedii. W Lublinie na początku lat 60. XX wieku powstało i do dziś ma swoją siedzibę Polskie Towarzystwo Logopedyczne, które nieprzerwanie wydaje swój organ – czasopismo „Logopedia”, w Lublinie zapoczątkowano kształcenie logopedów i w Lublinie działalność rozpoczął Polski Związek Logopedów.

 

Dziś logopedia, a wraz z nią kształcenie logopedów, prężnie rozwija się w wielu ośrodkach akademickich w całej Polsce, powstają specjalizacje logopedyczne, praktyka logopedyczna profesjonalizuje się, logopedzi stają przed nowymi wyzwaniami. Wiedza o człowieku, a także o uwarunkowaniach rozwoju i zaburzeń mowy jest coraz większa, jednak zmiany cywilizacyjno-kulturowe, tendencje demograficzne, migracje ludności i inne zjawiska współczesnego świata ujawniają wciąż nowe, dotąd nieopisane problemy logopedyczne.

 

Logopedom potrzebna jest przestrzeń do dzielenia się naukowymi odkryciami z przedstawicielami pokrewnych dyscyplin naukowych, miejsce do wymiany zawodowych doświadczeń, forum do otwartej dyskusji. To nie tylko idea, ale przede wszystkim potrzeba, przyświeca organizacji corocznych, ogólnopolskich konferencji z cyklu „Majówka Logopedyczna w Lublinie”.

 

Pierwsze spotkanie uczestników „Majówki Logopedycznej w Lublinie” zaplanowano w terminie 11-12 maja 2024 roku pod hasłem „Neurobiologiczne podstawy logopedii”. Tegoroczna konferencja jest zadedykowana twórcy polskiej szkoły neuropsychologii klinicznej w Lublinie, Panu Profesorowi Marcelemu Klimkowskiemu in memoriam, uczniowi Aleksandra R. Łurii, wielkiemu Przyjacielowi logopedów zainteresowanych relacją mózg – umysł – język w normie i zaburzeniach.

 

 

Miejsce obrad:

Wydział Filologiczny UMCS, Pl. M Curie-Skłodowskiej 4, Lublin, Katedra Logopedii i Językoznawstwa Stosowanego UMCS, ul. Sowińskiego 17, 20-040 Lublin;

 

Organizator konferencji:

Katedra Logopedii i Językoznawstwa Stosowanego UMCS, Naukowe Koło Logopedów i Audiologów;

Skip to content