Konferencja „TWÓRCZOŚĆ I ŻYCIE EWY KOŁACZKOWSKIEJ”

Plakat na konferencje 2024

„TWÓRCZOŚĆ I ŻYCIE EWY KOŁACZKOWSKIEJ” – to tytuł trzeciej z kolei konferencji z cyklu „Wioski i Małe Miasta Lubelszczyzny”. Spotkanie odbędzie się w dniu 12 września 2024 r. w Dworku Kołaczkowskich w Strzyżewicach. Zgromadzi – jak w 2022      i 2023 r. licznych uczestników, żywiących szacunek dla historii oraz wybitnych postaci żyjących w ich „małej ojczyźnie”. W Strzyżewicach Ewa Kołaczkowska (1910-1985), przyszła pisarka i tłumaczka, autorka literatury dla dzieci i młodzieży, spędziła całe swoje dzieciństwo (1910-1922). Tu przeżyła czas okupacji niemieckiej (1941-1944).

 

Celem konferencji jest upamiętnienie tej osoby przez upowszechnienie jej dorobku pisarskiego. Ważne miejsce w spotkaniu zajmie dyskusja, również w kuluarach, na ważne tematy, które w swojej twórczości pisarka ta podejmowała.

 

Konferencja będzie miała charakter otwarty. Zgromadzi nie tylko miejscowych uczestników (w tym nauczycieli oraz uczniów starszych klas; mieszkańców wiosek należących do Gminy Strzyżewice), ale też gości z różnych ośrodków akademickich w Polsce. W minionych latach ci ostatni reprezentowali ponad dziesięć uczelni.

 

Wśród prelegentów obecny będzie w tym roku Sędzia Ferdynand Rymarz, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku i długoletni przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej. Pan Sędzia F. Rymarz – urodzony w Strzyżewicach – jest nadto regionalistą, najwybitniejszym znawcą dziejów Strzyżewic i okolic, autorem licznych publikacji o swoich stronach rodzinnych. Głos w czasie konferencji zabierze też prof. dr hab. Tadeusz Epsztein z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, krewny Ewy Kołaczkowskiej. Referat wygłosi nadto językoznawca, prof. dr hab. Małgorzata Karwatowska z UMCS w Lublinie. Dzięki obecności Pani Profesor z twórczością Ewy Kołaczkowskiej zapoznają się następnie studenci tej lubelskiej uczelni.

 

Dr Paweł Szuppe z UKSW w Warszawie tak przedstawia Ewę Kołaczkowską: Jest to „pisarka, tłumaczka, patriotka, zasłużona działaczka Polskiego Czerwonego Krzyża podczas drugiej wojny światowej. Jej książki mają szczególny wymiar. Przypominają prawa rządzące naturą. Wyrażają życzliwość wobec ludzi i wszelkiego stworzenia. Pozwalają zrozumieć psychikę dziecka i nastolatka, ich uczucia, potrzeby, chęć poznawania, ciekawość świata, radość życia. Są pochwałą domu rodzinnego, panującej tam miłości, serdeczności, zrozumienia, odpowiedzialności, poświęcenia. Ukazują, że trzeba pielęgnować i przekazywać najcenniejsze wartości”.

 

Konferencja będzie ważnym wydarzeniem, nie tylko w wymiarze lokalnym, ale też szerszym, dając innym wioskom i malym miastom, nie tylko Lubelszczyzny, przykład troski o upamiętnienie swoich stron rodzinnych, własnego dziedzictwa kulturowego. Spotkanie będzie również wydarzeniem integrujacym różne środowiska.

 

Konferencja objęta została patronatem Lubelskiego Towarzystwa Naukowego oraz Zarządu Wojewódzkiej Rady Towarzystw Regionalnych Lubelszczyzny. Prezesi tych organizacji  będą obecni w Strzyżewicach.

Exit mobile version