Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

IV Jarmark Pauliński

24 sierpnia @ 11:00 - 25 sierpnia @ 18:00

IV Jarmark Paulinski

Zapraszamy na IV Jarmark Pauliński, który odbędzie się we Włodawie w dniach 24-25 sierpnia 2024 roku w ogrodach klasztornych. To wyjątkowe wydarzenie nawiązuje do dawnych tradycji jarmarcznych miasta. Ludwik Pociej uzyskał od króla Jana III Sobieskiego przywilej pozwalający organizować we Włodawie dwa jarmarki: dwutygodniowy na Zielone Świątki i czterotygodniowy na św. Michała. 7 sierpnia 1726 r. otrzymał od Augusta II przywilej pozwalający organizować jarmark na prawosławne Uspienije, 27 sierpnia. 21 listopada 1746 r. Jerzy Flemming uzyskał od króla Augusta III przywilej jarmarczny na św. Bartłomieja, 24 sierpnia. Włodawskie jarmarki odbywały się na przeciwległym brzegu Bugu, na wprost Włodawy, gdzie powstało miasteczko Włodawka (dziś nieistniejące), jako osada targowa i zabużańska dzielnica Włodawy. Włodawa stała się także centralnym punktem transportu rzecznego na linii Bug-Wisła i jednym z najważniejszych portów rzecznych Bugu. W 1820 r. Zofia Zamoyska uzyskała od władz carskich zezwolenie na wznowienie jarmarków po wschodniej stronie Bugu, pomimo iż rzeka stanowiła wówczas granicę pomiędzy Królestwem Polskim a Cesarstwem Rosyjskim.

Termin współczesnego jarmarku nawiązuje do odpustu ku czci św. Ludwika oraz dawnego terminu największego jarmarku wolego i obchodzony jest w najbliższą niedzielę po 25 sierpnia. Wydarzenia naukowe i kulturalne rozpoczynają się już w  sobotę. Organizatorzy tegorocznego Jarmarku Paulińskiego oferują wiele atrakcji dla dzieci, dorosłych i całych rodzin. W programie znajdują się wykłady, koncerty, przedstawienia, konkursy, gry i zabawy, a także stoiska prezentacyjne, edukacyjne i handlowe oraz degustacje potraw regionalnych.

24 sierpnia zapraszamy na:

Zwiedzanie kościoła i spacer z przewodnikiem, które przybliżą uczestnikom historię i architekturę Włodawy.

Grę terenową szlakiem włodawskim – uczestnicy będą szukali ukrytych wskazówek i rozwiązywali  zagadki związane z historycznymi miejscami i wydarzeniami w mieście.

Sesję naukową – referaty przybliżą mało znane fakty z historii Włodawy,  upamiętnią też 550–lecie powstania województwa lubelskiego oraz 490- lecie nadania Włodawie praw miejskich.

Biesiadę włodawską – wspólne tańce w rytmie tradycyjnej muzyki.

.

25 sierpnia proponujemy:

Kramy wystawowe z regionalnymi produktami, rękodziełem i specjałami kulinarnymi.

Inscenizację historyczną “Wyjazd orszaku Ludwika Pocieja”, przypominająca o historycznych wydarzeniach i postaciach związanych z Włodawą.

Poloneza włodawskiego i powitanie orszaku Ludwika Pocieja, które przeniosą nas w czasy sarmackie.

Scenę Kalejdoskop – Krakowski Teatr Uliczny, sarmackie igrce (prowadzone przez Małopolską Zgraję Sarmacką) i koncert zespołu Kapela Drewutnia – podkreślą wielokulturowość regionu.

Sarmackie przebieranki – sesja fotograficzna, zwierzyniec, „dmuchańce” gry i zabawy prowadzone przez animatorow będą dodatkowymi atrakcjami dla całej rodziny.

Kulminacją wydarzenia będzie koncert “Pod sokorzyną, pod jesionami – nadbużańskie śpiewy”, będący częścią projektu, który w harmonijny sposób łączy lokalne dziedzictwo kulturowe z muzyką i sztuką. Projekt, inspirowany poezją lokalnego twórcy ludowego Stefana Sidoruka, prezentuje skomponowane utwory muzyczne do jego wierszy. Autorem muzycznych kompozycji jest Marcin Obuchowski – magister sztuki muzycznej, kompozytor, dyrygent Chóru Ziemi Włodawskiej Voldaviensis. Poezja Sidoruka, pisana w języku polskim i ukraińskim, głęboko zakorzeniona jest w tradycjach nadbużańskich, ukazując piękno lokalnych krajobrazów, przyrody i zwyczajów.

Serdecznie zapraszamy do Włodawy na to wyjątkowe wydarzenie, które łączy przeszłość z teraźniejszością i pozwoli nam wspólnie celebrować dziedzictwo naszego regionu!

 

Szczegółowy program

24 sierpnia 2024 r.:

11:00 – Zwiedzanie kościoła z przewodnikiem

11:30 – Spacer z przewodnikiem po Włodawie

13:00 – Rozpoczęcie gry terenowej szlakiem włodawskim

14:30 – Zwiedzanie kościoła z przewodnikiem

15:00 – Sesja naukowa

1.Dr hab.  Dariusz Wróbel, Początki i wczesne dzieje Włodawy a jej przynależność polityczna i administracyjna,

2.Dr hab. Dariusz Tarasiuk, prof. UMCS, Likwidacja Cerkwi greckokatolickiej we Włodawie i jej okolicach

  1. Dr Renata Lesiakowska, Nadbużańscy protestanci w XIX i XX wieku,
  2. Dr Ariel Orzełek, Sprawa granatowego policjanta Józefa Cichoradzkiego. Przyczynek do społecznej historii okupacji niemieckiej i pierwszych lat powojennych w regionie włodawskim,

19:00 – Biesiada włodawska

25 sierpnia 2024 r.:

8:00 – 18:00 – Kramy wystawowe i handlowe

10:00 – Inscenizacja historyczna pod organistówką w Różance: “Wyjazd orszaku Ludwika Pocieja”

12:00 – Polonez włodawski i powitanie orszaku Ludwika Pocieja we Włodawie

12:00 – 16:00 – Gościniec włodawski

12:00 – 18:00 – Wystawa „Z sarmackiego arsenału i skarbczyka”

12.0 – Impresje w wykonaniu „Teatru z Końca Polski”

12:30 – Scena Kalejdoskop – Krakowski Teatr Uliczny, cz. I

13:00 – Sarmackie igrce – Małopolska Zgraja Sarmacja

13:00 – 16:00 – Strefa dzieci

13:00 – 18:00 – Sarmackie przebieranki – sesja fotograficzna

13:45 – Licytacja pamiątek na rzecz organizacji jarmarku 2025

14:00 – Koncert zespołu wokalno-instrumentalnego Kapela Drewutnia

14:00 – 17:00 – Zwierzyniec

15:30 – Scena Kalejdoskop – Krakowski teatr Uliczny, cz. II

16:00 – Koncert “Pod sokorzyną, pod jesionami – nadbużańskie śpiewy”

Szczegóły

Początek:
24 sierpnia @ 11:00
Koniec:
25 sierpnia @ 18:00
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Włodawa
Skip to content