Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

4. Giełda Książki Regionalnej

1 czerwca @ 10:00 - 21:00

Plakat Gielda

Ponad 15 wystawców z regionu weźmie udział w 4. edycji Giełdy Książki Regionalnej w Zamościu. Książnica Zamojska do udziału w wydarzeniu zaprosiła towarzystwa regionalne, muzea, lokalnych wydawców i autorów. Będzie to doskonała okazja do zaprezentowania wydawnictw z regionu i o regionie, wymiany doświadczeń i spotkań regionalistów m.in. z Biłgoraja, Chełma, Janowa Lubelskiego, Krasnegostawu, Lublina, Lubyczy Królewskiej, Łabuń, Tomaszowa Lubelskiego, Ulhówka, Wojsławic i Zamościa.

Zaczynamy od spektaklu dla dzieci „Sowa Wolumena i pomieszanie w bajkach”. Teatrzyk kukiełkowy zaprezentują bibliotekarze Książnicy Zamojskiej. Następnie proponujemy wielką ucztę dla regionalistów, bibliofilów i miłośników Słowa. Spotkania autorskie m.in. z Marleną Jarosz („Tam gdzie mój dom”), prof. Wojciechem Przegonem („O kawiarni Ratuszowej w Zamościu”), Robertem Gmiterkiem („Epifania pana Eliasza. Inne historie Pogranicza”). O regionalizmie w twórczości literackiej porozmawiają: poeta pochodzący z Zamościa Piotr Szewc, prof. Zbigniew Chojnowski (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie) i dr Jarosław Petrowicz (Wieluńskie Towarzystwo Naukowe i Pracownia Regionalistyczna Uniwersytetu Wrocławskiego). Nie zabraknie lokalnej historii – o dziejach pewnego kontraktu opowie Maria Dużyńska, o miejscowościach gminy Sitno – w związku z 600-leciem Sitna –  porozmawiają Ewa Prusicka z wójtem Krzysztofem Seniem, z kolei o bajkopisarce ze Skierbieszowa Marii Niklewiczowej opowiedzą dr Agnieszka Szykuła i Bogdan Nowak z udziałem zastępcy wójta gminy Skierbieszów Stanisława Jędrusiny. Postać znanego i jednocześnie nieznanego prof. Wiktora Zina przybliży badaczka jego spuścizny Maria Fornal. Będzie też mowa o nieco innym przewodniku turystycznym w formie dziennika podróży po Grzędzie Sokalskiej i Kotlinie Pobuża. O swoich ścieżkach po tych krainach geograficznych opowiedzą: regionalista z gm. Ulhówek Sławomir Litkowiec i poeta, pisarz, fotografik Robert Gmiterek. Nie zabraknie prezentacji o działalności Tomaszowskiego Towarzystwa Regionalnego, planach wydawniczych Archiwum Państwowego w Zamościu i o periodyku „Janowskie Korzenie” wydawanego przez Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim.

Wystawców znajdziecie 1 czerwca 2024 r. przy Zamojskiej Akademii Kultury teren od Rynku Solnego od 10.00 do 21.00. (W razie niepogody spotykamy się w Mediatece Filii nr 7 w Zamojskiej Akademii Kultury, ul. Akademicka 8.)

Zapraszamy! Wstęp wolny.

Szczegóły

Data:
1 czerwca
Godzina:
10:00 - 21:00
Kategoria Wydarzenie:
Skip to content