
Światowy Dzień Mokradeł 2026 na UMCS
2 lutego 2026 cały świat będzie świętował Światowy Dzień Mokradeł (World Wetland Day). Kilka dni wcześniej, 30 stycznia święto to będzie obchodzone na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Mokradła stanowią bardzo ważną część biosfery. Dlaczego? Będzie można się o tym przekonać na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej (al. Kraśnicka 2D, Lublin) podczas Światowego Dnia Mokradeł 2026 na UMCS. Wydarzenie organizuje Instytut Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS oraz Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych.
Badania nad obszarami wodno-błotnymi wschodniej Polski od lat stanowią ważny nurt działalności naukowej pracowników Instytutu. Obchody Światowego Dnia Mokradeł są okazją do popularyzacji wiedzy o tych niezwykle cennych ekosystemach, a także do integracji środowiska naukowego, edukacyjnego oraz osób zainteresowanych ochroną przyrody.
Wydarzenie adresowane jest głównie do uczniów szkół ponadpodstawowych, ale zapraszamy również wszystkich pasjonatów mokradeł i przyrodników. W programie znajdą się m.in.: sesja referatowa
z udziałem ekspertów, bogaty blok warsztatowy (terenowy, laboratoryjny i komputerowy), stoiska instytucji związanych z ochroną środowiska, konkurs wiedzy o mokradłach z atrakcyjnymi nagrodami, a także zapowiedź działań z zakresu ochrony czynnej w Rezerwacie Bagno Serebryskie W programie będzie można znaleźć m.in. wykłady poświęcone relacjom człowieka z mokradłami, miejskim ekosystemom wodno-błotnym, a także warsztaty dotyczące roślin bagiennych, torfowców, bobrów, ważek, gleb mokradłowych, teledetekcji satelitarnej czy historii mokradeł zapisanej na dawnych mapach.
Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania Światowego Dnia Mokradeł i pogłębiania wiedzy o jednym z najcenniejszych, a jednocześnie najbardziej zagrożonych ekosystemów naszej planety.
Informacje organizacyjne
Termin: 30 stycznia 2026 r.
Miejsce: Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS, Lublin
Zgłoszenia udziału:
Rejestracja uczestników będzie możliwa w terminie 8–23 stycznia 2026 r.
Formularz rejestracyjny: https://geografia.umcs.lublin.pl/dm/
Zgłoszenia do konkursu wiedzy o mokradłach „W krainie bagien i moczarów”:
Termin zgłoszeń upływa 23 stycznia 2026 r.
Formularz: https://forms.gle/Hc719d4utgzsZsZU8
Program szczegółowy i regulamin konkursu są na stronie https://www.umcs.pl/pl/2026,33839.htm.

