„What the FEJK” – tak nazywa się nowy ogólnopolski program edukacji medialnej, który ma być odpowiedzią na narastający problem dezinformacji.
Nazwa programu – w wolnym tłumaczeniu „Co za podróbka!” – nawiązuje do popularnego angielskiego wulgaryzmu. Program będzie realizowany przez EC1 – Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. Współfinansuje go Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
CZYTAJ: Miliard złotych kary dla Mety? Minister cyfryzacji interweniuje w Brukseli
Minister kultury Marta Cienkowska wyjaśnia, że program skierowany jest do młodzieży, która – korzystając z Internetu – w coraz większym stopniu jest narażona na dezinformację: – Dobrze wiemy, że kultura i film to są narzędzia, które uczą nas przez doświadczenie. W związku z tym tworzymy projekt dla młodzieży, który ma pokazać, w jaki sposób tworzona jest dezinformacja, ma pokazać, jak się nie dać oszukać w Internecie. A dobrze wiemy, że 52% osób, głównie młodych ludzi w wieku 18-24 lat, w zasadzie po informacje sięga już tylko do mediów społecznościowych albo do chatbotów AI.
Monika Głowacka, zastępczyni dyrektora EC1 – Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi wyjaśnia, że program łączy wiedzę filmową ze współczesnymi wyzwaniami dotyczącymi tworzenia przekazu: – Postanowiliśmy połączyć naszą wiedzę i doświadczenie z obszaru filmu i tworzenia kontentu audiowizualnego z fact-checkingiem. Mamy bowiem poczucie, że poprzez film czy ukazywanie, jak powstaje utwór audiowizualny, jesteśmy w stanie opowiedzieć w których momentach można manipulować informacją, można manipulować faktami.
Małgorzata Kilian-Grzegorczyk, prezeska Stowarzyszenia Demagog podkreśla z kolei, że niezwykle ciekawym aspektem programu jest próba zrozumienia poprzez film, czym jest dezinformacja: – Film jest dzisiaj najważniejszą formą edukacji, bo jest tą praktyką, z którą mają do czynienia na co dzień młodzi ludzie. Korzystają z aplikacji, widzą różnego rodzaju filmy i muszą potrafić rozróżnić, który z nich jest prawdziwy, a który fałszywy. A jeszcze teraz w kontekście sztucznej inteligencji muszą sobie radzić z tym, jak rozpoznać, co zostało wygenerowane i jest całkowitym fejkiem.
Pierwsze zajęcia w ramach programu „What the fake” zaczną się 17 września. Do 2028 roku w programie ma wziąć udział 250 tysięcy osób.
RL / Informacyjna Agencja Radiowa / opr. ToMa
Na zdj. inauguracja programu „What the FEJK”, fot. PAP/Paweł Supernak


!["Stała się legendą". Ekspert o ostatnim starcie Aleksandry Mirosław [WIDEO] 3 EAttachments816751295648015c3a237bc18031ab1f64dbce7 xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/08/EAttachments816751295648015c3a237bc18031ab1f64dbce7_xl-350x250.jpg)






