Prawo i Sprawiedliwość podzielone. Prezes Jarosław Kaczyński usuwa ponad 30 osób, które nie podpisały deklaracji, że nie będą działać w konkurencyjnych dla partii stowarzyszeniach, przede wszystkim w Stowarzyszeniu „Rozwój Plus” Mateusza Morawickiego.
– Podpisanie takiej deklaracji nie jest niczym nadzwyczajnym i wynika z obowiązków bycia w partii – mówił na antenie Radia Lublin poseł Kazimierz Choma z PiS. – To jest proste oświadczenie. Jeśli ktoś jest w partii, obowiązuje go statut. Jeśli obowiązuje statut, to obowiązują zapisy statutu. W związku z tym to jest tylko symboliczny gest potwierdzenia tego, że wiem w jakiej partii jestem i jakie obowiązują prawa i obowiązki – dodał.
– Ta sytuacja nie powinna „przykrywać” bieżących problemów państwa i odpowiedzialności rządów PiS – podkreślał poseł Henryk Smolarz z Polskiego Stronnictwa Ludowego. – Nie da się uciec od tego, że premier Morawiecki był odpowiedzialny za rządy, za afery i całe grono swoich współpracowników, głównie z rządów. Jest za to odpowiedzialny. Do tych problemów, które mają Polacy, bezpieczeństwa, tej bieżącej sytuacji związanej z tym, co za granicą, z tym, co u nas w kraju, z cenami energii, nie ma potrzeb dokładać problemów wewnętrznych PiS-u – dodał.
Mateusz Morawiecki poinformował na konferencji prasowej, że w jego stowarzyszeniu jest obecnie ponad 40 parlamentarzystów i europarlamentarzystów. Są wśród nich posłowie z Lubelszczyzny: Anna Baluch, Monika Pawłowska, Sylwester Tułajew i Sławomir Skwarek, którzy nie podpisali deklaracji.
CZYTAJ: Członkowie Stowarzyszenia „Rozwój Plus” poza PiS! Morawiecki: przyszłość trzeba przedyskutować
RMaj / opr. PaW
Fot. Weronika Uziębło
Pliki dźwiękowe
Kazimierz Choma
Henryk Smolarz

![„Tracimy człowieka wielkiej klasy”. Ostatnie pożegnanie księdza profesora Andrzeja Szostka [ZDJĘCIA] 2 EAttachments9655021799bad5a3b514f096e69bbc4a7896cd9 xl 1](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/07/EAttachments9655021799bad5a3b514f096e69bbc4a7896cd9_xl-1-350x250.jpg)


![Śmiertelny wypadek w miejscowości Łukówiec. Nie żyje 33-latek [AKTUALIZACJA] 5 EAttachments9654553ffbfee5cbffc6d62c4ec96d9f9b13052 xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/07/EAttachments9654553ffbfee5cbffc6d62c4ec96d9f9b13052_xl-350x250.jpg)





