„Ledum” to najnowszy, dziesiąty tom poetycki Magdaleny Jankowskiej. Poetka przeczyta kilka wierszy i opowie o tym, kiedy i jak może pomóc ledum.
Krzysztof Pleśniarowicz to autor książki „Teatr Józefa Czechowicza”, a także „Jerzy Pleśniarowicz. Biografia” poświęconej ojcu, autorowi związanemu z lubelskim środowiskiem literackim, przyjacielowi Józefa Czechowicza. Rozmowę z Krzystofem Pleśniarowiczem w Muzeum Czechowicza prowadził Jarosław Cymerman. Przywołamy fragmenty spotkania.
W piątek odbył się pogrzeb Wiesława Myśliwskiego. Wrócimy do wieczoru, podczas którego pisarz był gościem cyklu „Goście Akcentu” w Teatrze Starym w Lublinie promując książkę „Ostatnie rozdanie”. Spotkanie prowadził redaktor Bogusław Wróblewski, który pisał o powieści: „Pisarz, wyraźniej nawet niż w poprzednich utworach, próbuje w tej książce odsłonić metafizyczny wymiar ludzkiego losu, ukazując zarówno ponadczasową moc miłości jako siły ostatecznie scalającej ludzkie życie, jak i bezsilność człowieka nieumiejącego wziąć odpowiedzialności za nadanie życiu sensu poprzez akceptację wielkiego uczucia. To pierwsza powieść Myśliwskiego, która już samą swoją konstrukcją (łącznie z wiodącym motywem notesu adresowego), w sposób tak sugestywny ujawnia pisarskie przekonanie, że nie warto mówić o jednostce „na tle społeczeństwa” albo „na tle zbiorowości”, że historię pojedynczego człowieka rozpatrywać można tylko poprzez jego relacje z innymi konkretnymi ludźmi.
Mateusz Nowak dwukrotnie zaprezentuje dziś „Pana Tadeusza”, swój najnowszy monodram, który przygotował z reżyserem, Stanisławem Miedziewskim. Spektakl zobaczymy w Teatrze Wschodnim. Przypomnimy, dlaczego aktor sięgnął po ten tekst.
W 488. odcinku słuchowiska „Bazarek” dżdża wisi w powietrzu, list wypada ze skrzynki a Wiesława z radia.
Na zdjęciu Magdalena Jankowska i Grażyna Lutosławska.
Pliki dźwiękowe
Mateusz Nowak
Magdalena Jankowska
Krzysztof Pleśniarowicz
Bazarek odcinek 488


![Top 5 wydarzeń kulturalnych w regionie [21-24 kwietnia] 3 EAttachments9464632c5950beddacdafa03474ccdbc391b21d xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/04/EAttachments9464632c5950beddacdafa03474ccdbc391b21d_xl-350x250.jpg)







