Już 42 osoby zmarły w Polsce z powodu wychłodzenia organizmu od początku sezonu zimowego – wskazują policyjne statystyki. W okresie od 1 listopada 2024 roku do 31 marca 2025 roku zarejestrowano 19 takich zgonów, natomiast rok wcześniej odnotowano 32 takie przypadki.
CZYTAJ: Tu można się ogrzać! Dworzec kolejowy i autobusowy w Lublinie otwarty dla potrzebujących
– Jeśli zauważymy osobę przebywającą na zewnątrz w czasie niskich temperatur, bezwzględnie należy się przy niej zatrzymać i sprawdzić, czy nie jest zagrożona wychłodzeniem. Ocenić jej podstawowe znaki życia, sprawdzić parametry życiowe i wezwać karetkę pogotowia – mówi zastępca lekarza kierującego oddziałem Kliniki Traumatologii i Medycyny Ratunkowej USK1 w Lublinie, prof. Mariusz Jojczuk.
Służby apelują, by w czasie mrozów szczególnie zwracać uwagę na osoby bezdomne. Ich miejsce przebywania można zgłaszać do straży miejskiej czy policji. Wystarczy jeden telefon pod numer alarmowy 112.
InYa / opr. PaW
Fot. pixabay.com
Pliki dźwiękowe
Mariusz Jojczuk



![Rolkarze opanowali Lublin! [ZDJĘCIA] 4 EAttachments96072112fe293ce220aec06a801a5730b351b18 xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/06/EAttachments96072112fe293ce220aec06a801a5730b351b18_xl-350x250.jpg)






