2 grosze – tyle wynosi najniższa emerytura w województwie lubelskim wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Najwyższe świadczenie to ponad 34 tysiące złotych.
– Im dłużej pracujemy i odprowadzamy składki, tym wyższa będzie emerytura – mówi rzecznik prasowy ZUS w województwie lubelskim Małgorzata Korba. – Najniższe świadczenie ZUS w województwie lubelskim pobiera kobieta, która przez całe swoje życie odprowadziła składkę emerytalną zaledwie za 1 dzień pracy. Po drugiej stronie jest mężczyzna, który przepracował w górnictwie ponad 60 lat i złożył wniosek o emeryturę dopiero po 80. roku życia. Emerytura w obecnym systemie to prosta matematyka. Sumujemy cały zgormadzony kapitał emerytalny w ZUS i dzielimy przez liczbę miesięcy, przez którą żyje statystyczny Polak w danym wieku – dodaje.
Na wysokość emerytury mają wpływ również między innymi: suma odprowadzonych składek, coroczne ich waloryzacje, a także wiek, w którym senior przechodzi na emeryturę.
MaTo / opr. PaW
Fot. pixabay.com
Pliki dźwiękowe
Małgorzata Korba



![50 lat Yacht Clubu UMCS [ZDJĘCIA] 4 EAttachments95990623f0738daead0ae029da3488fb098fd6f xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/06/EAttachments95990623f0738daead0ae029da3488fb098fd6f_xl-350x250.jpg)


![Spotkanie z polską kulturą ludową. Trwają przygotowania do Festiwalu Eskapada Tradycji [ZDJĘCIA] 7 EAttachments9598162b303cfcfa147a360821aa439e7a59db2 xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/06/EAttachments9598162b303cfcfa147a360821aa439e7a59db2_xl-350x250.jpg)



