Dziś (26.02) i jutro (27.02) na nocnym niebie zobaczymy efektowną koniunkcję Księżyca z Jowiszem. Obiekty zbliżą się do siebie na około 4 stopnie kątowe i będą dobrze widoczne gołym okiem.
– Oczywiście nam będzie tylko wydawać się, że będą blisko siebie, bo one są oddalone od siebie o miliony kilometrów – wyjaśnia Marek Więckowski z lubelskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. – One oczywiście są oddalone od siebie o miliony kilometrów. Mając niewielką lornetkę na pewno zauważymy bardzo dużo szczegółów na powierzchni księżyca – dodaje.
Księżyc będzie oświetlony w blisko 75%. Najbliższa pełnia przypada 3 marca.
LilKa / opr. PaW
Fot. pixabay.com
Pliki dźwiękowe
Marek Więckowski



![Rolkarze opanowali Lublin! [ZDJĘCIA] 4 EAttachments96072112fe293ce220aec06a801a5730b351b18 xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/06/EAttachments96072112fe293ce220aec06a801a5730b351b18_xl-350x250.jpg)
![Kazimierskie "Baszty" przyznane! [ZDJĘCIA] 5 EAttachments960689955ffd73bd6be9d6009c1ce37254a6c40 xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/06/EAttachments960689955ffd73bd6be9d6009c1ce37254a6c40_xl-350x250.jpg)





