Od świąt Bożego Narodzenia w regionie przyrasta pokrywa śnieżna. W najbliższych dniach taka tendencja się utrzyma. – Dodatkowo już tej nocy pojawi się dwucyfrowy mróz – mówi Arkadiusz Wójtowicz z portalu FaniPogody.pl.
– Na ogół w regionie temperatura powietrza oscyluje w okolicach -5/-6 stopni, dlatego śnieg jest dosyć sypki, lekki. Ma niską zawartość wody – mówi Arkadiusz Wójtowicz. – Nie jest ciężki, mokry, nie oblepia masowo drzew, linii energetycznych, więc nie spodziewamy się masowych przerw w dostawach prądu. Oczywiście lokalne uszkodzenia infrastruktury energetycznej, drzewostanu mogą wystąpić, ale trzeba też pamiętać, że mamy opady śniegu występujące na ogół w warunkach zwiększonej prędkości wiatru. I dlatego że wieje trochę mocniej, na ogół ok. 30-40 km/h, powoduje zawieje i zamiecie śnieżne. Ale przez to, że śnieg jest sypki i lepki, nie oblepia tak masowo drzew.
CZYTAJ: Zima uderza w Lubelskiem. Trudny dzień mieszkańców regionu [ZDJĘCIA]
– Wiele wskazuje, że do połowy stycznia będziemy mieli chłodny okres i po tej śnieżycy będzie czas całodobowego mrozu – dodaje Arkadiusz Wójtowicz. – Przynajmniej do 15 stycznia będziemy mieli i w dzień, i w nocy mróz. Najchłodniejsze dni tej zimy jeszcze przed nami, bo prognozy numeryczne wskazują, że temperatura w czasie najbliższych nocy może spadać poniżej -18, -20 stopni. Zimna będzie już noc z czwartku na piątek, gdzie w rejonach większych rozpogodzeń temperatura może spadać poniżej -18 stopni. Jeszcze zimniej będzie w weekend, bo nawet poniżej -18, -20. Oczywiście to wszystko będzie zależeć od tego, ile będzie obszarów rozpogodzeń i przejaśnień, bo jeżeli będziemy mieli zaleganie chmur, warunki do silnego wypromieniowania ciepła będą ograniczone. Ale wygląda na to, że weekend będzie mroźny. To będzie bardzo zimny okres synoptyczny, bo temperatura w najbliższych dniach będzie niższa nawet o 10, 20 stopni od normy klimatycznej. To obecnie nie zdarza się często. Wiele osób może sobie kwestionować, że mamy postępujące globalne ocieplenie, aczkolwiek trzeba też pamiętać, że globalne ocieplenie nie wyklucza zim chłodniejszych, okresów pogody z temperaturą niższą od normy wieloletniej.
CZYTAJ: Nie ma bezpiecznej grubości lodu. Zachowajmy ostrożność na zamarzniętych zbiornikach wodnych!
Z takich warunków cieszą się natomiast właściciele stoków narciarskich w Lubelskiem. Cztery ośrodki już działają, a piąty planuje uruchomić trasy w najbliższy weekend.
MaK/ opr. DySzcz
Fot. Iwona Burdzanowska
Pliki dźwiękowe
Zima nie odpuszcza




![Młodzieżowa Rada Miasta Lublin działa już 20 lat [ZDJĘCIA] 3 EAttachments95957432798f998a8c130246ccc60e2cf475029 xl 2](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/06/EAttachments95957432798f998a8c130246ccc60e2cf475029_xl-2-350x250.jpg)
![Różne profesje od kuchni. Trzecia edycja projektu „Lublin.Zawodowcy” [ZDJĘCIA] 4 EAttachments9596219bd96c7018a9b5f4e85b5dc030f90a959 xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/06/EAttachments9596219bd96c7018a9b5f4e85b5dc030f90a959_xl-350x250.jpg)


![Bezpieczniej nad wodą. Nie tylko policjanci zadbają o spokojne wakacje [ZDJĘCIA] 7 EAttachments959620867ba846910afa3f6a3bf51b9c8ee3179 xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/06/EAttachments959620867ba846910afa3f6a3bf51b9c8ee3179_xl-350x250.jpg)




