• Lublin
  • Biała Podlaska
  • Chełm
  • Hrubieszów
  • Kraśnik
  • Lubartów
  • Łęczna
  • Puławy
  • Świdnik
  • Tomaszów Lubelski
  • Włodawa
  • Zamość
Radio Lublin
weather icon 26°C
PODCASTY
KALENDARIUM
SŁUCHAJ
  • AKTUALNOŚCI
    • LUBLIN
    • BIAŁA PODLASKA
    • CHEŁM
    • HRUBIESZÓW
    • KRAŚNIK
    • LUBARTÓW
    • ŁĘCZNA
    • PUŁAWY
    • ŚWIDNIK
    • TOMASZÓW LUBELSKI
    • WŁODAWA
    • ZAMOŚĆ
    • KRAJ I ŚWIAT
  • SPORT
    • KOSZYKÓWKA
    • PIŁKA NOŻNA
    • PIŁKA RĘCZNA
    • SIATKÓWKA
    • ŻUŻEL
  • MUZYKA
  • KULTURA
  • AGRORADIO
  • MULTIMEDIA
    • GALERIE
    • KONCERTY
    • PODCASTY
    • TV
  • O NAS
    • AUDYCJE
    • KALENDARIUM
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • HISTORIA RADIA
    • WNIOSEK O PATRONAT
    • STUDIO LUBLIN
    • STUDIO IM. BUDKI SUFLERA
    • REKLAMA
    • REGULAMINY i RODO
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • BIP
    • ARCHIWUM
    • KONTAKT
sobota, 27 czerwca 2026
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Radio Lublin
  • AKTUALNOŚCI
    • LUBLIN
    • BIAŁA PODLASKA
    • CHEŁM
    • HRUBIESZÓW
    • KRAŚNIK
    • LUBARTÓW
    • ŁĘCZNA
    • PUŁAWY
    • ŚWIDNIK
    • TOMASZÓW LUBELSKI
    • WŁODAWA
    • ZAMOŚĆ
    • KRAJ I ŚWIAT
  • SPORT
    • KOSZYKÓWKA
    • PIŁKA NOŻNA
    • PIŁKA RĘCZNA
    • SIATKÓWKA
    • ŻUŻEL
  • MUZYKA
  • KULTURA
  • AGRORADIO
  • MULTIMEDIA
    • GALERIE
    • KONCERTY
    • PODCASTY
    • TV
  • O NAS
    • AUDYCJE
    • KALENDARIUM
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • HISTORIA RADIA
    • WNIOSEK O PATRONAT
    • STUDIO LUBLIN
    • STUDIO IM. BUDKI SUFLERA
    • REKLAMA
    • REGULAMINY i RODO
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • BIP
    • ARCHIWUM
    • KONTAKT
Radio Lublin

Radio Lublin > Wiadomości > Stok „widmo” za miliony. Dlaczego od lat stoi nieużywany?

Stok „widmo” za miliony. Dlaczego od lat stoi nieużywany?

15 stycznia 2026 / 19:30
A A
EAttachments9276086fc7ef59c501cb7da024e2ecd8f349f75 xl
Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterKod QR

Wybudowany ponad 10 lat temu miał być atrakcją miasta, niestety od ponad 5 lat stoi nieużytkowany. Mowa o igielitowym stoku narciarskim w Międzyrzecu Podlaskim. Mieszkańcy nazywają go stokiem widmo.

Dlaczego obiekt wybudowany wraz z parkingami i inną infrastrukturą za 5 milionów złotych nie jest wykorzystywany? Dziwią się mieszkańcy miasta.

– Zimą nikt z tego nie korzysta, latem tak samo i stoi takie nie wiadomo co – mówią. – To miało być wielką atrakcją, a tyle milionów poszło w błoto. On jest nieużyteczny. Wiadomo, że to są wydane pieniądze i szkoda dla miasta. Można to by było zagospodarować, ale co z tym zrobić, nie wiem. Pamiętam otwarcie tego stoku. Było szumnie, tak jak wszystko. Teraz otwieramy zwykłą drogę i są wszyscy przedstawiciele miasta, wstęgi itd. Teraz sprzyja nam pogoda, jest śnieg, dużo śniegu, zaraz będą ferie. Dzieci mogłyby korzystać, w ogóle rodzice aktywnie teraz spędzają z dziećmi czas, bo dużo ich widać na saneczkach, więc to jest wspaniały okres na to, żeby coś z tym zrobić. Fajnie by było, gdyby to było otwarte dla dzieci, żeby można było z tego korzystać.

CZYTAJ: Wsparcie dla schroniska w Białej Podlaskiej. Nowe budy dla bezdomnych psów

– Pionierzy mają najtrudniej. Z naszym stokiem wiązały się podobne problemy jak na przykład na Górce Szczęśliwickiej w Warszawie – mówi zastępca burmistrza Międzyrzeca Podlaskiego Arkadiusz Myszka. – Na przykład dobór nawierzchni i systemu zraszania to były dwa takie główne powody, które bardzo utrudniały narciarzom korzystanie ze stoku. Po prostu nawierzchnia była nieprzyjazna dla narciarzy. Stok jest igielitowy, w zamyśle można korzystać z niego całorocznie. Z tym, że wszyscy mają internet, każdy może wygooglować sobie nazwę, to są takie nazwy handlowe tych nawierzchni, one się różnią diametralnie od siebie. I ten sam problem – ta powierzchnia jest po prostu mało przyjazna dla narciarza podczas upadku. Jest kontuzjogenna. Druga rzecz, która też nie była dopracowana od samego początku, to system zraszania. I te właśnie elementy, tak jak nawierzchnia i system zraszania w Warszawie na Szczęśliwicach zostały poprawione. Tam została zakończona modernizacja tego stoku. Koszt to kilkanaście milionów złotych. Przymierzając się do czegoś takiego w Międzyrzecu, musielibyśmy się mierzyć z taką też kwotą do wydania. Oczywiście takiej kwoty miasto nie ma. Dodatkowo nałożyły się na to warunki pogodowe, po prostu nie mieliśmy tych zim. Raz, że nie było śniegu, naturalnego opadu. Dwa, nie było też niskich temperatur, które by nam umożliwiały naśnieżanie.

Teraz mamy za oknem śnieg, jest prawdziwa zima. Dlaczego stok jest niewykorzystywany? Można by było skorzystać z warunków pogodowych.

– Otwarcie stoku nie wygląda tak że przychodzi pan, włącza guzik, jeździ wyciąg dookoła i korzystają z niego narciarze – mówi zastępca burmistrza. – Nie, przygotowania do uruchomienia stoku zaczynają się już latem, kiedy odbywają się wszystkie przeglądy, jakieś naprawy. Przyjeżdża producent wyciągu narciarskiego. To oczywiście się wiąże z kosztami. Poza tym, ten stok ktoś musi obsługiwać. To są ludzie. Do obsługi naszego stoku jest potrzebnych sześć osób. Nie robiliśmy tych przeglądów już od kilku lat, letnich, przedsezonowych ze względu na to, że trzeba wyłożyć bardzo duże pieniądze bez tej wiedzy, czy w ogóle stok będziemy mogli zimą użytkować.

CZYTAJ: Była bardzo potrzebna. Pierwsza taka hala w regionie już stanęła [ZDJĘCIA]

– Miałem przyjemność jeździć na tym stoku około 10 lat temu, zaraz po jego otwarciu – opowiada Piotr Wetoszka, instruktor narciarstwa z Białej Podlaskiej. – Nawet wziąłem udział w zawodach w polu narciarskim, które się tam odbyły. Górka całkiem przyjemna. Skoro udało się rozegrać zawody, to już świadczy o tym, że miała potencjał. Było to dobre miejsce dla osób, które uczą się jeździć albo są mało doświadczone i chcą sobie przypomnieć, jak wygląda jazda na nartach. Nie była wystarczająco długa, żeby rozwinąć skrzydła, natomiast sprawiała naprawdę dużo frajdy.

A jeśli chodzi o nawierzchnię, miał pan jakieś zastrzeżenia?

– Jedyna moja przygoda była zimą, kiedy nawierzchnia była pokryta naturalnym śniegiem, więc ciężko mi powiedzieć, jak ona wyglądała latem na igielicie. Natomiast słyszałem opinie, że ludzie sobie radzili jeżdżąc tam. Jazda po igielicie jest całkiem inna, inne odczucia, więc ciężko mi powiedzieć, jak to wyglądało latem – mówi instruktor.

Stok został wybudowany z funduszy zewnętrznych. Miasto nie wyklucza, że w przyszłości będzie on mógł być zagospodarowany. Wszystko będzie zależeć od pozyskania funduszy zewnętrznych.

MaT / opr. WM

Fot. Małgorzata Tymicka

Pliki dźwiękowe

https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/01/EAttachments92760237c15a34061d433b813c915f569bbf276_Prewiev.mp3

Stok widmo za miliony. Dlaczego od lat stoi nieużywany?

Tagi: stoknartyBiała Podlaskamiędzyrzec podlaskiinfo
REKLAMA

Czytaj także

EAttachments9605223ab01209b96068650fbf9451c6f271ab6 xl
Wiadomości

Bezpieczeństwo na wakacjach. Bransoletka może wiele zmienić [ZDJĘCIA]

27 czerwca 2026
EAttachments95941623e9e9781b48c98dd54fd1bc8f7693771 xl 1
Redakcje

Nowy trener Motoru Lublin: Solidny fundament jest cały czas na miejscu

27 czerwca 2026
EAttachments73106447619b41487b4d9cd57ee041834f4afa2
Wiadomości

Ekstremalne upały w Polsce. Zostanie pobity ponad 100-letni rekord?

27 czerwca 2026
EAttachments960577021a5742618cdb984d9374101b60793db xl
Redakcje

Międzynarodowy czwórmecz. Udane występy lekkoatletów z Lubelskiego

27 czerwca 2026
EAttachments867335883a6a7db3bd8afc806d8906d7167eb53
Wiadomości

W akcji uczestniczyli nawet nurkowie. Dramatyczne poszukiwania ze szczęśliwym finałem

27 czerwca 2026
EAttachments96052223430e1f5bc1d6d8ec79e5520bfa3278e xl
Wiadomości

Hip-hop, BMX i deskorolki. Trwa Festiwal Elementy vol.2

27 czerwca 2026
EAttachments960543627ff07731160a90f918e963649d8068a xl
Wiadomości

Nie tylko muzyka. Słynny festiwal trwa w Kazimierzu Dolnym [ZDJĘCIA]

27 czerwca 2026
EAttachments73106448b54797b258c43ce0f00f8baf44050e8
Wiadomości

Ekspert: Wkraczamy w kulminacyjną falę upałów

27 czerwca 2026
Następna wiadomość
EAttachments9269816517e6ce9201ce581f42fc705c12ee0a8 xl 1

Chełmscy siatkarze zmierzą się z wicemistrzami kraju

Ciekawostki

Rewolucja w drogownictwie? Lubelscy naukowcy pracują nad nową technologią [ZDJĘCIA]

Przed wyjazdem nad wodę sprawdź jej stan. Pomogą studenci Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

Co jadali mieszkańcy Chełma kilkaset lat temu? Dowiedzieliśmy się tego dzięki… pasożytom

Stanowisko łowców mamutów może stać się turystyczną wizytówką gminy Puławy

Morwa w nowej odsłonie. Lubelscy naukowcy opracowali innowacyjne przekąski

Symbol Polski i zwiastun wiosny. Bocian ma swoje święto

O tym się mówiło

Adwokatka o projekcie ustawy o statusie osoby najbliższej

Koncert finałowy akcji „Twój Dar Serca dla Hospicjum”

Górnik Łęczna zagra z ekstraklasowcem

Narkotyki i nielegalne e-papierosy. Kontrole w sortowniach firm kurierskich

Teatr Osterwy świętuje urodziny swojego patrona

Najpierw upał, potem burze. IMGW wydał ostrzeżenia

REKLAMA

Radio Lublin S.A. w likwidacji
ul. Obrońców Pokoju 2
20-030 Lublin
tel. 81 53 64 200
fax 81 532 87 28
e-mail: poczta@radiolublin.pl

Partnerzy
Reklama
Kontakt
BIP
Praca Lublin
Praca IT Poznań

NASZE
CZĘSTOTLIWOŚCI:

102.2 MHz -Lublin
103.1 MHz -Ryki

103.2 MHz -Zamość
100.9 MHz -Chełm

93.1 MHz -Biała Podlaska

© 2026 Wszelkie prawa zastrzeżone. Radio Lublin S.A. w likwidacji

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • AKTUALNOŚCI
    • LUBLIN
    • BIAŁA PODLASKA
    • CHEŁM
    • HRUBIESZÓW
    • KRAŚNIK
    • LUBARTÓW
    • ŁĘCZNA
    • PUŁAWY
    • ŚWIDNIK
    • TOMASZÓW LUBELSKI
    • WŁODAWA
    • ZAMOŚĆ
    • KRAJ I ŚWIAT
  • SPORT
    • KOSZYKÓWKA
    • PIŁKA NOŻNA
    • PIŁKA RĘCZNA
    • SIATKÓWKA
    • ŻUŻEL
  • MUZYKA
  • KULTURA
  • AGRORADIO
  • MULTIMEDIA
    • GALERIE
    • KONCERTY
    • PODCASTY
    • TV
  • O NAS
    • AUDYCJE
    • KALENDARIUM
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • HISTORIA RADIA
    • WNIOSEK O PATRONAT
    • STUDIO LUBLIN
    • STUDIO IM. BUDKI SUFLERA
    • REKLAMA
    • REGULAMINY i RODO
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • BIP
    • ARCHIWUM
    • KONTAKT

© 2026 Wszelkie prawa zastrzeżone. Radio Lublin S.A. w likwidacji

Ta witryna wykorzystuje cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreśl linkiPodkreśl linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj