Synoptycy zapowiadają silne mrozy. Na termometrach zobaczymy nawet – 24°C. Eksperci apelują, by w tym czasie szczególnie zadbać o nasze domowe zwierzęta.
CZYTAJ: Mróz śmiertelnie niebezpieczny. Zwracajmy uwagę na osoby potrzebujące
– Należy zabezpieczyć łapy naszym czworonogom – mówi Małgorzata Goleman z lubelskiego oddziału Związku Kynologicznego w Polsce. – W miastach powierzchnia śniegu jest posypywana środkiem chemicznym, żeby on się roztopił. To jest wszystko na bazie soli. Psie łapki są wrażliwe, bo pies stąpa na poduszeczkach i ta sól wchodzi między palce i wtedy się rozgrzewa i w związku z tym zaczyna psa ta łapa boleć. To tak jakbyśmy posypali rankę solą, więc można sobie wyobrazić, że to dosyć gwałtowny i silny ból, także najlepiej smarować wazeliną, żeby te łapy były elastyczne, żeby nie było żadnych pęknięć.
Specjaliści doradzają, aby w tym czasie wybierać krótsze, ale częstsze spacery, a dla psów krótkowłosych przygotować specjalne ubrania. Czworonogom, które na co dzień przebywają w kojcach lub budach, warto dodatkowo ocieplić te miejsca słomą. Należy unikać koców, ponieważ zatrzymują wilgoć.
CZYTAJ: Skrajnie zaniedbane psy na jednej z posesji. Małżeństwo 52-latków usłyszy zarzuty [ZDJĘCIA]
Niskie temperatury mogą być szczególnie groźne dla psów przebywających na dworze. Specjaliści apelują, by na czas mrozów ocieplić ich budy i kojce sianem. Dodatkowo w tym czasie warto zapewnić czworonogom ciepłe i tłuste posiłki oraz systematycznie sprawdzać, czy ich woda nie zamarzła.
– Innym sposobem na zaopiekowanie się swoim czworonogiem będzie przeniesienie go do chłodnego pomieszczenia jeżeli mamy budynek gospodarczy, nieogrzewany garaż – dodaje Małgorzata Goleman. – Dlaczego mówię garaż i budynek gospodarczy, a nie zabierzemy psa do domu? Bo jeżeli go zabierzemy do domu, to już musimy go trzymać w domu do wiosny. Dlaczego? Bo on jest przygotowany pod względem szaty do zimna. Każdy pies, który mieszka na zewnątrz, inaczej obrasta sierścią. W związku z tym ta sierść jest mocno wybudowana i jak go przetrzymamy przez tydzień w domu, to rozregulujemy tą jego odporność na zimno.
Przed silnym mrozem w Lubelskiem ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Alert pierwszego stopnia dotyczy wszystkich powiatów województwa. Synoptycy prognozują temperaturę minimalną w nocy od -22°C do -18°C. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od -15°C do -13°C. Ostrzeżenie obowiązuje dziś od godziny 22.00 do wtorku do godziny 10.00 we wtorek.
InYa / opr. AKos
Fot. pixabay.com
