Lublin stanie się sceną plenerowego widowiska historycznego pod hasłem „Piłsudski w Lublinie Rekonstrukcja Historyczna”. W kilku punktach miasta zostaną odegrane scenki historyczne z udziałem aktorów, rekonstruktorów, muzyków oraz zabytkowych samochodów. Wydarzenie przyjmie formę mobilnego przemarszu, do którego można dołączyć w dowolnym momencie i w każdym punkcie trasy.
O 10:00 zaplanowano powitanie Naczelnika Piłsudskiego na Dworcu Metropolitalnym w Lublinie, o 11:00 na schodach Archikatedry Lubelskiej rozpocznie się spotkanie z biskupem i przejazd zabytkowych aut pod Ratusz, gdzie o 11.30 przewidziano ucztę z Piłsudskim, a potem uroczysty przemarsz Krakowskim Przedmieściem pod budynek Poczty Polskiej, gdzie zostanie odczytana odezwa do narodu, a na terenach zielonych Placu Litewskiego zaplanowano wystawę dioram, warsztaty i zdjęcia z Piłsudskim.

Uczestnicy przemarszu ruszą o godz. 11.00 z Placu Katedralnego ulicami: Królewską, Placem Króla Władysława Łokietka oraz Krakowskie Przedmieście. Pochód zakończy się na Placu Litewskim.
Wydarzenie odbędzie się przy ograniczonym ruchu. Bezpieczeństwo uczestniczek i uczestników imprezy zapewnią służby porządkowe organizatora, a nad ruchem drogowym czuwać będą służby policyjne. ”Kierowców prosimy o zachowanie ostrożności”- apeluje lubelski ratusz.
LeW / opr. AKos
Fot. Krzysztof Radzki / archiwum RL









![Dobra passa PGE Startu Lublin. Trzecie zwycięstwo z rzędu [ZDJĘCIA] 8 EAttachments926431436203f01b38b5af3d223e8e3a7cbafcd xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/01/EAttachments926431436203f01b38b5af3d223e8e3a7cbafcd_xl-350x250.jpg)


