Z początkiem 2026 roku weszły w życie zmiany w ortografii. Jedną z jedenastu nowych regulacji jest forma zapisu nazw mieszkańców miast oraz dzielnic, które należy rozpoczynać wielką literą – wyjaśnia językoznawca profesor Michał Szczyszek z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
CZYTAJ: Prof. Bralczyk o zmianach w pisowni: Intuicja i zwyczaj mają znaczenie
– Do mnie też trafiały pytania, ale też i różnego rodzaju oficjalne pisma, w których i Polak, i Poznaniak, i Niemiec, i Berlińczyk byli pisani wielką literą wbrew obowiązującej wtedy ustawie ortograficznej. Teraz zostało to ujednolicone. Zarówno Polak, jak i Poznaniak, jak i Warszawiak będziemy pisali wielką literą – wskazuje ekspert.
CZYTAJ: Będzie szybciej i łatwiej? Prof. Paweł Nowak o wielkich zmianach w polskiej ortografii
Zgodnie z nowymi regulacjami od dziś (1 stycznia) inaczej należy zapisywać też nazwy lokali usługowych i gastronomicznych. Oprócz przyimków i spójników wszystkie człony nazw należy rozpoczynać wielką literą.
Z pełną listą zmian można zapoznać się na stronie sjp.pwn.pl.
Informacyjna Agencja Radiowa / RL / opr. WM
Fot. pixabay.com
