Wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk mówił w Lublinie, że priorytetowym działaniem jest powstanie w ciągu następnego roku przy Wojskowym Szpitalu Klinicznym Centrum Medycyny Wojskowej i Katastrof. Nowy ośrodek będzie szkolić lekarzy, pielęgniarki i ratowników medycznych z udzielania pomocy w trudnych warunkach.

– Państwo musi być przygotowane na każdy możliwy scenariusz – mówi wiceminister. – Tego typu ośrodek, podobnie jak Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi, jest potrzebny tutaj, we wschodniej Polski, w województwie lubelskim. Po to, żeby można było szkolić lekarzy, nie tylko wojskowych. Być może przede wszystkim tych, którzy nie są w mundurze. Musimy sobie zdać sprawę, że w warunkach kryzysu, w warunkach katastrofy czy nawet w warunkach wojennych, kwestia komfortu pracy, jak przeprowadzać operacje, w jakich warunkach, jest totalnie inna.
CZYTAJ: Poseł PSL ocenia dwa lata gabinetu Tuska. „Mamy twarde wyniki w kluczowych obszarach”

Wiceminister był z wizytą w Lublinie z okazji zakończenia nadbudowy szpitala w 1 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką w Lublinie. Na inwestycję resort wyłożył 150 mln zł.
RyK / opr. PrzeG
Fot. Krzysztof Radzki
Pliki dźwiękowe
Cezary Tomczyk








![Podróż przez emocje. Wschodni Festiwal Fotografii rozpoczął się w Lublinie [ZDJĘCIA] 8 EAttachments95623789e3dd7673470b0961c7baa57c090699b xl 1](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/06/EAttachments95623789e3dd7673470b0961c7baa57c090699b_xl-1-350x250.jpg)

![Frekwencja i pogoda dopisały. Kajakarski puchar na Zalewie Zemborzyckim [ZDJĘCIA] 10 EAttachments95621077bc84f322284f25bca706e22fb5f5ede xl 1](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/06/EAttachments95621077bc84f322284f25bca706e22fb5f5ede_xl-1-350x250.jpg)


