Karp, barszcz czerwony, pierogi z kapustą i grzybami czy śledzie to – dla wielu osób – potrawy obowiązkowe na wigilijnym stole.
CZYTAJ: Zanim podbiła Hollywood. W Polsce śpiewali ją już 100 lat temu
– Część z nich jest też bardzo dobrym wyborem pod kątem naszego zdrowia – wskazuje dietetyczka Kinga Głaszewska-Furman. – Nasze potrawy wigilijne, bożonarodzeniowe mogą być uznawane za naprawdę zdrowe. Mamy śledzia, który ma dużo kwasów omega-3, byle byśmy uważali, żeby nie było tam dużo oleju czy soli. Mamy buraczki, czy sałatki z buraczkami, czy nasz barszczyk – to dobre potrawy, które jeśli będziemy spożywać z umiarem, to nasze zdrowie może na tym skorzystać. Też taka ciekawostka, że karp, mimo iż jest tłustą rybą, to nie ma dużo kwasów omega-3. Pod tym kątem na przykład śledzik czy makrela będą dużo lepszym pomysłem.
POSŁUCHAJ PODCASTU: Na widelcu
Dietetycy radzą również, by po zakończeniu wieczerzy wigilijnej wstać od stołu i wybrać się na świąteczny spacer. To poprawi trawienie i samopoczucie po obfitym posiłku.
MaK / opr. WM
Fot. pixabay.com
Pliki dźwiękowe
Kinga Głaszewska-Furman





![Tłumy na potańcówce w lubelskim skansenie. Tradycyjna muzyka porwała do tańca [ZDJĘCIA] 6 EAttachments96062312d64b95f20efb5e15c422c618b839f3a xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/06/EAttachments96062312d64b95f20efb5e15c422c618b839f3a_xl-350x250.jpg)


![Bezpieczeństwo na wakacjach. Bransoletka może wiele zmienić [ZDJĘCIA] 9 EAttachments9605223ab01209b96068650fbf9451c6f271ab6 xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/06/EAttachments9605223ab01209b96068650fbf9451c6f271ab6_xl-350x250.jpg)

