Nadmierne zażywanie leków bez recepty i suplementów diety może szkodzić naszemu zdrowiu. Lekarze i farmaceuci apelują o rozwagę, a wśród takich osób jest między innymi profesor Mariola Herbet z Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu medycznego w Lublinie, która była dziś gościem porannej rozmowy Radia Lublin.
– Przede wszystkim uważamy, że coś, co możemy kupić bez recepty, jest bezpieczne. Nic bardziej mylnego. Leki dostępne bez recepty zawierają składniki, które oczywiście mogą nam szkodzić. I leki, które reklamowane są jako leki przeciwko objawom przeziębienia i grypy, wykazują także działanie ogólnoustrojowe. M.in. wykazują działanie na nasz mózg, mogą obniżać poziom koncentracji, mogą działać nasennie, przez co odczuwamy inne objawy, które mogą stanowić problem – mówi profesor.
Cała rozmowa w materiale wideo:
MaTo / opr. LisA
Fot. Paweł Pikul


![Nowy sprzęt już pomaga ratować życie pacjentów. Wszystko dzięki środkom z KPO [ZDJĘCIA] 3 EAttachments95937915d2788017e2a186d33e73817d559fe97 xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/06/EAttachments95937915d2788017e2a186d33e73817d559fe97_xl-350x250.jpg)







