Brak dostatecznej widoczności pieszego na drodze, to główna przyczyna zdarzeń drogowych z udziałem pieszych jesienią i zimą – przypominają policjanci i apelują do pieszych o noszenie odblasków również w mieście.

– Pieszy bez odblasków jest widoczny dla kierowcy zaledwie z 30 metrów, z odblaskiem ze 150 metrów – mówi podinspektor Andrzej Fijołek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. – Brak dostatecznej widoczności dla kierującego powoduje, że nie jest on w stanie wyhamować samochodu albo widzi pieszego w ostatniej chwili i nie potrafi już go wyminąć. Niestety dochodzi do poważnych zdarzeń, ponieważ każde zderzenie pieszego czy też kierującego rowerem, który też nie jest oświetlony i nie posiada odblasków, powoduje poważne konsekwencje zdrowotne.
CZYTAJ: Odblaski niezwykle ważne jesienią. Policja apeluje do pieszych
Obowiązek noszenia odblasków mają piesi, którzy przemieszczają się poza terenem zabudowanym. W przeciwnym razie można dostać mandat do 500 zł.
RyK / opr. PrzeG
Fot. Krzysztof Radzki
Pliki dźwiękowe
Andrzej Fijołek






![Bezpieczniej nad wodą. Nie tylko policjanci zadbają o spokojne wakacje [ZDJĘCIA] 6 EAttachments959620867ba846910afa3f6a3bf51b9c8ee3179 xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/06/EAttachments959620867ba846910afa3f6a3bf51b9c8ee3179_xl-350x250.jpg)



![Groził mężczyznom w centrum miasta. Przed zatrzymaniem wrzucił „broń” do wody [ZDJĘCIA] 10 EAttachments9591672aee1903024955b97528341b6440eed64 xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/06/EAttachments9591672aee1903024955b97528341b6440eed64_xl-350x250.jpg)

