Na sierpień przyszłego roku zaplanowano oddanie do użytku nowego pawilonu w zamojskim zoo, gdzie zamieszkają pingwiny. Na razie prace budowlane idą zgodnie z planem, trwa wylewanie fundamentów.
CZYTAJ: Pingwiny przyciągną turystów? Liczy na to prezydent

Jak mówi dyrektor ogrodu Grzegorz Garbuz, 20 nowych mieszkańców przyjedzie do Zamościa z zoo we Wrocławiu: – To jest przedłużenie wybiegu, podobna konstrukcja z możliwością oglądania pingwinów pływających pod wodą. To będą tońce – pingwiny z Afryki Południowej. To gatunek zagrożony i cenny pod względem hodowlanym, który dostojnie spacerując sobie po plaży, włazi do wody i odpływa. Tak że taki będzie to wystrój ekspozycji.
Budowa pingwiniego pawilonu jest kolejnym etapem modernizacji zamojskiego zoo. Cały proces rozpoczął się w 2009 r. Ogród pełni nie tylko funkcję ochronną dla zagrożonych gatunków, jest też przygranicznym ośrodkiem kwarantannowania i przetrzymywania zwierząt nielegalnie wwiezionych do strefy Schengen.
CZYTAJ: W zamojskim zoo zamieszkają pingwiny [ZDJĘCIA]
MLac / opr. AKos
Fot. Marta Lackorzyńska
Pliki dźwiękowe
Grzegorz Garbuz






![Nie tylko muzyka. Słynny festiwal trwa w Kazimierzu Dolnym [ZDJĘCIA] 6 EAttachments960543627ff07731160a90f918e963649d8068a xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/06/EAttachments960543627ff07731160a90f918e963649d8068a_xl-350x250.jpg)



![W Biskupicach protestują przeciw planowanej budowie farm wiatrowych [AKTUALIZACJA] 10 EAttachments9604105293b67a5724348e09bc78b3deb4b996a xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/06/EAttachments9604105293b67a5724348e09bc78b3deb4b996a_xl-350x250.jpg)

