Nawet dzieci z cukrzycą nie muszą rezygnować z ulubionych potraw – pod takim hasłem w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie odbyły się specjalne warsztaty. Zajęcia poprowadziła dietetyczka, która tłumaczyła jak komponować potrawy, by nie rezygnować na przykład z posiłków mącznych takich jak pierogi.
– Ja mam cukrzyce insulinozależną, więc dieta to podstawa w mojej chorobie – mówi Emil, jeden z pacjentów. – Tego typu zajęcia są potrzebne, przynajmniej w moim przypadku, bo teraz trafiłem tu z powodu braku wiedzy. Pomagają w rozumieniu choroby, w liczeniu wymienników węglowodanowych, wymienników białkowo-tłuszczowych, w ogarnianiu choroby.
– Dieta w cukrzycy nie musi być nudna, wystarczy korzystać z zasad zdrowego żywienia – mówi dietetyk USD, Karolina Kopciuch. – Na wszystko znajdzie się miejsce, nawet na kopytka. One oczywiście mają dużo węglowodanów, ale jak dodamy do tego źródło białka, surówki, to już tych kopytek aż tyle nie potrzebujemy na talerzu. W związku z czym i cukry będą ładne.
CZYTAJ: Październik miesiącem świadomości raka piersi. NFZ zachęca do badań
Podczas warsztatów dzieci mogły spróbować specjalnie przygotowanych pierogów oraz dowiedzieć się jak robi się domowe pierogi.
RyK / opr. LisA
Fot. pexels.com
Pliki dźwiękowe
Emil
Karolina Kopciuch








![Renesansowy pochód w centrum miasta. Świętują ważną rocznicę [ZDJĘCIA] 9 EAttachments9604274956a05df14198aced7bc783cb02d2c49 xl 1](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/06/EAttachments9604274956a05df14198aced7bc783cb02d2c49_xl-1-350x250.jpg)

