Ponad 7 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na opracowanie urządzenia do wykrywania wad wymowy i zgryzu z wykorzystaniem sztucznej inteligencji otrzymali lubelscy badacze.
CZYTAJ: Pierwsza taka w Polsce. Pionierska operacja w lubelskim szpitalu [ZDJĘCIA]
O tym, że SI może wspomóc terapie logopedyczną i ortodontyczną mówił gość porannej rozmowy Radia Lublin dyrektor Centrum Sztucznej Inteligencji i Modelowania Komputerowego UMCS, dr Kamil Filipek. – My chcemy zaproponować coś nowego, co zrewolucjonizuje tą terapie logopedyczną, ale zarazem przyniesie dużo większe efekty. Proszę wyobrazić sobie taką sytuacje, że młody człowiek chce poprawić wygląd swoich zębów. Zakłada aparat, który nosi przez kilka lat. Nagle okazuje się, że po zdjęciu tego aparatu, po kilku miesiącach, zęby wracają do tej poprzedniej patologicznej pozycji. Co to znaczy? To jest często spowodowane językiem, który nie był ułożony.
Cała rozmowa w materiale wideo:
RyK / opr. AKos
Fot. RL





![Można było nas usłyszeć i zobaczyć! Radio Lublin na żywo w TVP Info! [ZDJĘCIA, WIDEO] 6 EAttachments952242631099b41c221a74cba6149d4be5bbf0d xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/05/EAttachments952242631099b41c221a74cba6149d4be5bbf0d_xl-350x250.jpg)




