Nauka to proces ciągły, ciągłe poszukiwanie, odkrywanie i udoskonalanie. – Jako uczelnia mamy wiele osiągnięć – mówi gość porannej rozmowy Radia Lublin prof. Krzysztof Kowalczyk, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
– Takich sukcesów w historii uniwersytetu jest oczywiście wiele, czy chociażby ostatni – wprowadzenie makaronu o obniżonym indeksie glikemicznym dzięki współpracy Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz firmy Pol-Mak. To jest bardzo istotne. To pokazuje, że praca w naszych laboratoriach przetwarza się na coś, co służy naszym mieszkańcom. I bardzo się z tego cieszymy. Jeżeli miałbym podać kolejne osiągnięcia, to jest np. suplement diety, który hamuje w jakimś stopniu rozwój choroby Alzheimera.
Zaplecze naukowo-badawcze kluczem do sukcesu
Jednym z największych atutów Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie jest nowoczesne zaplecze naukowo-badawcze – nie ma wątpliwości profesor Krzysztof Kowalczyk.
– Nie ma kształcenia na poziomie wyższym, zwłaszcza na kierunkach przyrodniczych, technicznych jeżeli nie mamy odpowiedniej infrastruktury badawczej i dydaktycznej. To jest kluczem do sukcesu. I my taką aparaturę mamy, jesteśmy dobrze wyposażeni. W niektórych sytuacjach mamy aparaturę, która jest jedyna w całej Polsce. W tym roku otworzyliśmy Centrum Fenotypowania Cyfrowego, mamy jedyne tego typu urządzenie w Polsce. Więc studenci, którzy u nas studiują mają tę przewagę nad innymi, że widzą coś i będą się doskonalić na czymś, czego jeszcze w Polsce nie było – doaje rektor uczelni.
W tym roku Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie obchodzi jubileusz 70-lecia swojego istnienia.
Cała rozmowa w materiale wideo:
PaSe / ToNie / opr. LisA
Fot. Michał Winiarski
