Dziś (22.09) obchodzimy Europejski Dzień Bez Samochodu. Z tej okazji wszyscy pasażerowie komunikacji miejskiej w Lublinie podróżują bez biletu. Jest to zgodne z uchwałą rady miasta.
– Przekonujemy każdego do przesiadki z samochodu do autobusu czy innego środka transportu – mówi dyrektor Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością w Urzędzie Miasta Lublin, Arkadiusz Niezgoda. – Chronimy środowisko, chronimy także siebie, poruszając się rowerami czy nawet hulajnogą. Pamiętajmy o tym, że w samochodzie mamy 1-2 osoby, a autobusem jedzie 50-70 osób naraz. Zajęcie powierzchni i wykorzystanie tej przestrzeni miejskiej (która też tworzy korki) przez autobus jest niewspółmierne.
CZYTAJ: Piknik mobilności w Lublinie. Miasto zachęca do ekologicznego podróżowania [ZDJĘCIA]
„Pokrzywdzeni” będą natomiast posiadacze biletów miesięcznych, gdyż nie przewidziano zwrotu środków za ten dzień.
Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską w ten dzień oferują także inne miasta, między innymi Warszawa, Radom, Szczecin, Wrocław, Rzeszów czy Kraków. W innych za darmo autobusem czy tramwajem będą mogli pojechać tylko posiadacze samochodów.
JZon / MaTo / opr. LisA
Fot. Magdalena Michalew / archiwum
Pliki dźwiękowe
Arkadiusz Niezgoda

![Bezpieczeństwo na wakacjach. Bransoletka może wiele zmienić [ZDJĘCIA] 2 EAttachments9605223ab01209b96068650fbf9451c6f271ab6 xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/06/EAttachments9605223ab01209b96068650fbf9451c6f271ab6_xl-350x250.jpg)






![Nie tylko muzyka. Słynny festiwal trwa w Kazimierzu Dolnym [ZDJĘCIA] 9 EAttachments960543627ff07731160a90f918e963649d8068a xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/06/EAttachments960543627ff07731160a90f918e963649d8068a_xl-350x250.jpg)

