Jeden z mieszkańców Świdnika wystąpił z petycją do władz miejskich o wprowadzenie nocnej ciszy alkoholowej. Każdy chętny może podpisać się pod pomysłem zakazu na terenie miasta nocnej – codziennie w godzinach 22.00-6.00 – sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Zakaz ten ma dotyczyć także stacji paliw.
– Problem w mieście jest dość uciążliwy, szczególnie dla mieszkańców osiedli, przy których znajdują się nocne sklepy monopolowe. Zdecydowanie zmniejsza to poczucie bezpieczeństwa i spokoju wśród mieszkańców. Angażuje niepotrzebnie służby, które w tym czasie mogłoby zajmować się poważniejszymi rzeczami – mówi Maciej Jęczeń, pomysłodawca petycji. – Jak pokazują konkretne przykłady z już prawie 180 samorządów w Polsce, wprowadzenie nocnej ciszy alkoholowej zdecydowanie poprawiło jakość życia i bezpieczeństwo mieszkańców.
– U nas ta uchwała weszła w życie 1 lipca 2023 roku. Przyniosła ona zaskakujące – nawet dla nas – efekty. Policyjnych interwencji związanych z alkoholem jest mniej nawet o 60% – informuje Dariusz Nowak z Urzędu Miasta Krakowa. – Mieliśmy kłopoty z burdami, bijatykami w okolicach sklepów. Ludzie dzwonili do nas, mieli pretensje. Teraz ci ludzi mają spokój. W momencie jej wprowadzenia ludzie byli podzieleni – mniej więcej pół za, pół przeciw – ale w tym momencie nie ma chyba nikogo, kto byłyby przeciwnym tej uchwale.
– Zgłoszeń takich jest co prawda mniej, natomiast ludzi spożywających alkohol, a często – jak już za dużo wypiją – awanturujących się jest trochę i trzeba interweniować – mówi Janusz Wójtowicz, komendant Straży Miejskiej w Świdniku. – Obserwowałem miasta, gdzie taka „prohibicja” została wprowadzona i tam faktycznie liczba interwencji wobec osób nietrzeźwych spada.
Petycje można znaleźć pod adresem: https://www.petycjeonline.com/zakaz_nocnej_sprzedazy_alkoholu_swidnik. Jak mówi Maciej Jęczeń, może ją podpisać każdy, nie tylko mieszkańcy Świdnika.
W październiku wśród mieszkańców Świdnika będą także zbierane podpisy pod obywatelską inicjatywą uchwałodawczą w tej sprawie, tak aby uchwała była procedowana przez radę miasta w listopadzie, który jest miesiącem profilaktyki alkoholowej. Wtedy też odbędzie się w Świdniku duża konferencja trzeźwościowa.
LilKa / opr. ToMa
Pliki dźwiękowe
Jest petycja, będzie inicjatywa


![Tłumy na potańcówce w lubelskim skansenie. Tradycyjna muzyka porwała do tańca [ZDJĘCIA] 3 EAttachments96062312d64b95f20efb5e15c422c618b839f3a xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/06/EAttachments96062312d64b95f20efb5e15c422c618b839f3a_xl-350x250.jpg)

![Bezpieczeństwo na wakacjach. Bransoletka może wiele zmienić [ZDJĘCIA] 5 EAttachments9605223ab01209b96068650fbf9451c6f271ab6 xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/06/EAttachments9605223ab01209b96068650fbf9451c6f271ab6_xl-350x250.jpg)



![Nie tylko muzyka. Słynny festiwal trwa w Kazimierzu Dolnym [ZDJĘCIA] 9 EAttachments960543627ff07731160a90f918e963649d8068a xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/06/EAttachments960543627ff07731160a90f918e963649d8068a_xl-350x250.jpg)

