Dla mnie jest to niesamowita duma reprezentować nas wszystkich Polaków w kosmosie, na orbicie – powiedział polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski podczas czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie. Pokreślił, że nad jego misją pracowało ok. 500 osób – podaje Polska Agencja Prasowa.
CZYTAJ: Sławosz Uznański-Wiśniewski: Wracam z głową pełną pomysłów
Astronauta wrócił do kraju na pokładzie rządowego samolotu. Podczas zorganizowanej na lotnisku Chopina konferencji zaczął od podziękowań za „bardzo ciepłe” powitanie. Na warszawskim lotnisku czekało na niego ponad 200 osób.
Uznański-Wiśniewski dziękował również wszystkim partnerom prowadzącym misję: Ministerstwu Rozwoju i Technologii, Polskiej Agencji Kosmicznej, Europejskiej Agencji Kosmicznej, partnerom międzynarodowym z NASA i firmy AXIOM.
– Około 500 osób pracowało nad misją. Są one gotowe budować sprzęt, przeprowadzać operacje albo eksperymenty kosmiczne – powiedział. Wyraził również nadzieję, że za 5 lat polski sektor kosmiczny będziemy odgrywał wiodącą rolę w technologiach kosmicznych w Europie.
– Ja będę patrzeć przede wszystkim w przyszłość i myślę, że to dopiero początek – podsumował.
!["To niesamowita duma reprezentować Polaków w kosmosie". Sławosz Uznański-Wiśniewski już w kraju [ZDJĘCIA] 2 mid-25724208.jpg](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2025/07/mid-25724208-2025-07-24-123538.jpg?size=md)
Sławosz Uznański-Wiśniewski jest astronautą projektowym ESA, drugim – po Mirosławie Hermaszewskim – Polakiem w kosmosie i pierwszym obywatelem naszego kraju, który postawił stopę na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Misja Ax-4 z jego udziałem rozpoczęła się 25 czerwca. Poza Polakiem wzięli w niej udział: Amerykanka Peggy Whitson, Węgier Tibor Kapu oraz indyjski pilot Shubhanshu Shukla. 26 czerwca kapsuła Dragon Grace z czworgiem astronautów zadokowała do ISS, a na Ziemię astronauci wrócili 15 lipca.
POSŁUCHAJ PODCASTU: Sekrety nauki
Od 16 lipca polski astronauta przebywał w Kolonii, gdzie mieści się siedziba Europejskiego Centrum Astronautów ESA. W ośrodku Niemieckiego Centrum Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (DLR) „Envihab”, przechodził rehabilitację, a zespół medycyny kosmicznej ESA monitorował jego stan zdrowia i kondycję.
Polska Agencja Prasowa / RL / opr. WM
Fot. PAP/Leszek Szymański
!["To niesamowita duma reprezentować Polaków w kosmosie". Sławosz Uznański-Wiśniewski już w kraju [ZDJĘCIA] 1 mid 25724205 2025 07 24 123530](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2025/07/mid-25724205-2025-07-24-123530-750x375.jpg)




![Nie tylko muzyka. Słynny festiwal trwa w Kazimierzu Dolnym [ZDJĘCIA] 4 EAttachments960543627ff07731160a90f918e963649d8068a xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/06/EAttachments960543627ff07731160a90f918e963649d8068a_xl-350x250.jpg)

![W Biskupicach protestują przeciw planowanej budowie farm wiatrowych [AKTUALIZACJA] 6 EAttachments9604105293b67a5724348e09bc78b3deb4b996a xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/06/EAttachments9604105293b67a5724348e09bc78b3deb4b996a_xl-350x250.jpg)


![Renesansowy pochód w centrum miasta. Świętują ważną rocznicę [ZDJĘCIA] 9 EAttachments9604274956a05df14198aced7bc783cb02d2c49 xl 1](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/06/EAttachments9604274956a05df14198aced7bc783cb02d2c49_xl-1-350x250.jpg)
![Włodzimierz Czarzasty: odbudowa Ukrainy to praca dla naszych przedsiębiorstw [ZDJĘCIA] 10 EAttachments9604120d065a4b0c568067e3a7efc91021d07c3 xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/06/EAttachments9604120d065a4b0c568067e3a7efc91021d07c3_xl-350x250.jpg)
![Nieszczęście było o włos. Prawo jazdy od miesiąca i jazda na czołówkę [WIDEO] 11 policja 5 2025 07 24 133001](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2025/07/policja_5-2025-07-24-133001-75x75.jpg)
