Smartfon pobudza mózg, a ciągła stymulacja doprowadza do rozwoju impulsywności – uważa ekspert KUL, dr Piotr Mamcarz. Zdaniem psychologa telefon może być niebezpiecznym narzędziem, które utrzymuje nas w wysokim pobudzeniu.
CZYTAJ: Maszyna do pisania, dyktafon i karta płatnicza w jednym. Czy możemy bez niego żyć?
– Czyli jest bodziec i chcemy szybko zareagować. Niestety telefon wzmacnia te tendencje, które potem mają przełożenie na niebezpieczne zachowania, kiedy działamy bezrefleksyjnie – wskazuje dr Mamcarz. – Telefon może być takim niebezpiecznym narzędziem, które utrzymuje nas w wysokim pobudzeniu. A przez to szybciej się wypalamy, szybciej tracimy energię, nasze decyzje są mniej trafne.
CZYTAJ: Ekspert z UMCS: ciężko byłoby dziś nie korzystać ze smartfonów
Zdaniem psychologa, kilka dni „na detoksie” może także pomóc nam lepiej zarządzać czasem, a także „ustawić” telefon na właściwym miejscu w naszym życiu.
ZAlew / opr. WM
Fot. pixabay.com
Pliki dźwiękowe
Piotr Mamcarz






![Krew na wyczerpaniu. Ambulans rusza w teren [HARMONOGRAM] 7 EAttachments8367909fd4591a42a38795a8284d09bd75aadc0](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/06/EAttachments8367909fd4591a42a38795a8284d09bd75aadc0-350x250.jpg)
![Nowy sprzęt już pomaga ratować życie pacjentów. Wszystko dzięki środkom z KPO [ZDJĘCIA] 8 EAttachments95937915d2788017e2a186d33e73817d559fe97 xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/06/EAttachments95937915d2788017e2a186d33e73817d559fe97_xl-350x250.jpg)


