Na ulicach Lublina trwa Noc Kultury. Tegorocznej edycji imprezy towarzyszy hasło „MiastoRelacje”. Program Nocy Kultury składa się z blisko 200 wydarzeń. Większość z nich odbywa się poza murami sal koncertowych, galerii sztuki i muzeów – w bramach, na placach i ulicach lubelskiego Starego Miasta.
CZYTAJ: Połamane drzewa i uszkodzone samochody. Burze nad Lubelskiem [WIDEO, ZDJĘCIA, AKTUALIZACJA]
W wydarzeniach uczestniczy mnóstwo mieszkańców i turystów: – Można pokazać najmłodszym lublinianom kulturę, nie tylko te oglądaną przez Internet, ale na żywo. Można dotknąć pięknych prac. Pogoda jest średnia. Liczyliśmy, że będzie trochę więcej ludzi, ale myślę, że się rozkręci. Jest dużo atrakcji. Noc Kultury to wspaniała inicjatywa, która rozwija to miasto. Myślę, że wyróżnia ona Lublin na tle innych miast w Polsce.
Jedną z prezentowanych w przestrzeni Starego Miasta prac jest mozaika „Serce miasta” Pauliny Garbiec. Można ją oglądać na placu Ku Farze.
– Lublin jest dla mnie jak serce miasta – mówi Paulina Garbiec. – Zaczęłam myśleć o Lublinie, o Starym Mieście, bo wiedziałam, że tu będzie mozaika. I przyszło mi do głowy, że kształt planu Starego Miasta troszkę przypomina serce. Kiedy zaczęłam to graficznie do siebie dopasowywać, okazało się, że bardzo fajnie to pasuje.
Zapytaliśmy mieszkańców Lublina i turystów o ich ulubione prace: – W bramie był „domek czarownicy”, zaraz obok domek z aniołkami, potem królestwo myszy. Polecamy. Mozaika „serce Lublina” to bardzo fajny pomysł. Są bardzo ładne rzeczy – można podziwiać pracę ludzką. A moją ulubioną są czarne koty.
Ważnymi punktami na mapie wydarzenia są między innymi plac Łokietka z Punktem Informacyjnym i Sceną Plenerową; Stare Miasto z największym zagęszczeniem instalacji i koncertów oraz plac Litewski z 3 scenami plenerowymi, a także boisko szkoły Vetterów, gdzie stworzono Scenę Rapową.
Ostatnie atrakcje zakończą się około godziny 2.00 w nocy.
KovA / opr. ToMa
Fot. Piotr Michalski / archiwum. Film Paweł Pikul