Trzy rzymskie denary odnalezione w okolicach Osmolic i Bełżyc zostały poddane analizie archeologicznej. O jej wynikach na swoim profilu w mediach społecznościowych poinformował Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
CZYTAJ: „Atrakcji co niemiara”. Dzień Dziecka w lubelskim skansenie [ZDJĘCIA]
Pierwszy z denarów, znaleziony w okolicach Osmolic, został wybity został w 75 r. n.e. w mennicy Rzym, za panowania cesarza Wespazjana (69-79). Drugi denar z lat 184-185 pochodzi z czasów cesarza Kommodusa. Został znaleziony w okolicach Bełżyc. Trzecia srebrna moneta wybita w latach 170-171 została odnaleziona w okolicy miejscowości Rybitwy w gm. Józefów nad Wisłą.
Srebrne denary należą do najczęściej znajdowanych monet rzymskich na ziemiach polskich. Większość znalezisk tego typu zabytków datowanych jest na okres od I w. n.e., co wiązane jest najczęściej z wyznaczeniem szlaku bursztynowego. Szczytowy okres napływu pieniądza rzymskiego datuje się na lata 100-210 n.e.
Niedrzwickie Stowarzyszenie Eksploracyjne, które przekazało dwie badane monety, natrafiło również na obrączkę z motywem splecionych dłoni, której forma nawiązuje do czasów rzymskich. Data jej powstania jest jednak trudna do określenia.
Denary rzymskie przekazane zostaną do Muzeum Narodowego w Lublinie oraz do Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.
PaSe / opr. WM
Fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków