Przy lubelskim ratuszu odsłonięto „Konika na biegunach”, czyli instalację poświęconą pamięci Michała Hochmana. Muzyk był pierwszym wykonawcą słynnej piosenki pod tym samym tytułem.
Instalacja nawiązuje do drewnianej zabawki, którą stworzył artysta Tadeusz Mysłowski, prywatnie przyjaciel Michała Hochmana. – Michał miał go przez 50 lat – mówi w rozmowie z Radiem Lublin Mysłowski. – Przez całe swoje życie kolekcjonował koniki na biegunach. Gdy jego przyjaciele przychodzili do niego do domu to każdy jako gest przyjaźni przynosił mu konika – dodaje.
– Z całą pewnością jest to forma okazania wdzięczności – mówi prezydent Lublina Krzysztof Żuk. – Chcemy upamiętnić go tą instalację. Michał Hochman za każdym razem, niezależnie czy koncerty były w Nowym Jorku, Izraelu czy w Warszawie, przyznawał się do Lublina i miasto to było punktem odniesienia na równi z NY – dodaje.
Utwór „Konik na biegunach” powstał w 1960 roku w Krakowie. Michał Hochman wykonał go po raz pierwszy w 1963 roku w Lublinie, a nagrał w Radiu Lublin i później w Programie III Polskiego Radia.
PB / opr. PaW
Fot. Krzysztof Radzki
Pliki dźwiękowe
Tadeusz Mysłowski
Krzysztof Żuk






![Tłumy na potańcówce w lubelskim skansenie. Tradycyjna muzyka porwała do tańca [ZDJĘCIA] 5 EAttachments96062312d64b95f20efb5e15c422c618b839f3a xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/06/EAttachments96062312d64b95f20efb5e15c422c618b839f3a_xl-350x250.jpg)



![Bezpieczeństwo na wakacjach. Bransoletka może wiele zmienić [ZDJĘCIA] 9 EAttachments9605223ab01209b96068650fbf9451c6f271ab6 xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/06/EAttachments9605223ab01209b96068650fbf9451c6f271ab6_xl-350x250.jpg)


