– Powołanie rządu technicznego, który zaproponował prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, jest nierealnym pomysłem – uważa gość porannej rozmowy Radia Lublin profesor Krystyna Leszczyńska-Wichmanowska z Katedry Systemów Politycznych i Praw Człowieka UMCS.
– Gdy patrzymy na skalę poparcia, jaką dysponuje Prawo i Sprawiedliwość, nawet przy pomocy Konfederacji, to mamy ledwie ponad 200 mandatów. Nawet gdyby jeszcze partia Razem, chociaż nigdy by się nie zdecydowała na ten krok, to mamy 211 mandatów. A koalicja dysponuje mandatami na poziomie 241, więc powołanie rządu technicznego wydaje się to nierealne.
Premier Donald Tusk poinformował we wtorek (3 czerwca), że w przyszłą środę, 11 czerwca, Sejm rozpatrzy wniosek o wotum zaufania dla rządu
– Premier zawsze ma możliwość zwrócenia się do Sejmu o zdiagnozowanie poparcia, o aprobatę dla swojego rządu. To już jest czwarty wniosek w naszej historii – przypomina profesor Krystyna Leszczyńska-Wichmanowska. Wszystkie wnioski kończyły się uzyskaniem wotum zaufania.
– Premier jest doświadczonym graczem politycznym i nie wystąpiłby o wotum zaufania, jeśli nie miałby pewności, że je uzyska – uważa profesor Leszczyńska-Wichmanowska. – Musi mieć dobrze policzone głosy. Dzisiaj koalicja ma 241 mandatów, więc wszystko wskazuje na to, że takie poparcie uzyska. Pozostaje pytanie: co będzie po tym wotum zaufania? Jaka rekonstrukcja rządu? Czy będzie ona korespondować z efektami. Rządzenie koalicyjne jest zawsze bardzo trudne. Czym więcej partnerów, tym większy problem z realizacją postulatów. Europa – i nie tylko ona – od dwóch lat skręca na prawo. Tych trendów zdawał się nie dostrzegać rząd.
Liderzy koalicji rządowej spotkali się wczoraj (5 czerwca), by przedyskutować wnioski po przegranej Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich, a także omówić sprawy koalicyjne przed głosowaniem nad wotum zaufania dla rządu. Na spotkaniu zdecydowano, że ma być powołany rzecznik rządu, powstanie rada koalicji, będzie też nowa polityka informacyjna.
Cała rozmowa w materiale wideo:
MaK / opr. PrzeG
Fot. Michał Winiarski