Szczątki 65 osób ma Górkach Czechowskich w Lublinie odkryli w ciągu 3 lat pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.
– Przełomem był 2022 rok, kiedy w rejonie placu zabaw odkryliśmy pojedyncze szczątki ludzkie – powiedział w porannej rozmowie Radia Lublin naczelnik oddziałowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Lublinie dr Artur Piekarz. – Kiedy przesunęliśmy się na południe, w rejon tzw. mogiły legionisty, tam natrafiliśmy już na całe nienaruszone mogiły z okresu II wojny światowej. Do tej pory wyeksplorowaliśmy pięć mogił. Ostatni etap prac to kolejna masowa mogiła, 15 osób w dwóch warstwach. Wszystkie szkielety należały do osób dojrzałych.
Cała rozmowa w materiale wideo:
CZYTAJ: Górki Czechowskie: kolejny etap prac poszukiwawczych IPN
Przy szkieletach znaleziono między innymi szczoteczki do zębów, okulary czy guziki. Prace badawcze IPN na Górkach Czechowskich w Lublinie będą kontynuowane.
– Górki Czechowskie wciąż skrywają bardzo wiele mrocznych tajemnic – dodaje doktor Artur Piekarz.
– Od kilku lat badamy bardzo drobny wycinek terenu, na którym odnajdujemy kolejne mogiły. Przed nami wiele pracy, musimy badać ten teren krok po kroku, bo jamy grobowe wychodzą co kilka-kilkanaście metrów – mówi doktor Piekarz. – Prawdopodobnie tutaj grzebano osoby stracone w mniejszych egzekucjach, o których być może nawet nie wiedzą historycy. Ustalono tylko 80 egzekucji więźniów Zamku lubelskiego, ale z pewnością było ich więcej. W egzekucjach stracono 4,5 tys. osób, ale znamy tylko 1750 nazwisk. To jest ogromne wyzwanie w dalszym ciągu. To miejsce, w którym pracujemy, jest polaną śmierci i jedną z tych lokalizacji, którą musimy przekopać do końca, by odnaleźć kolejne jamy grobowe, a potem powiedzieć „tak, pracowaliśmy w tym miejscu, przekopaliśmy je i tutaj już nic nie ma”. Na chwilę obecną tego powiedzieć nie możemy.
Jak podkreśla doktor Artur Piekarz, poszukiwania na Górkach Czechowskim są jednym z najważniejszych wyzwań badawczych, przed którym stanęło biuro poszukiwań i identyfikacji IPN w Lublinie.
W trakcie prac poszukiwawczych, których celem jest odnalezienie miejsc pochówku ofiar niemieckich egzekucji z okresu II wojny światowej. Od 2022 roku znaleziono łącznie szczątki około 65 osób. Na ten moment nie jest jeszcze pewne, czy badacze IPN wrócą na Górki Czechowskie w tym czy dopiero w przyszłym roku.
MaTo / opr. PrzeG
Fot. Paweł Pikul