„Tatry nas łączą” to najnowsza wystawa Filii nr 29 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. Jest to zbiór wyjątkowych pocztówek Tatr Wysokich pochodzących ze zbioru Archiwum Państwowego w Preszowie – Archiwum Poprad oraz kolekcji prywatnych.

CZYTAJ: KULturalia, czyli Dni Kultury Studenckiej w Ogrodzie Saskim
– To symboliczne zaproszenie by odwiedzić Tatry po obu stronach granicy – mówi radca ambasady Republiki Słowackiej w Polsce Milan Novotny. – Te niezwykle rzadkie pocztówki historyczne przedstawiają więź Słowaków i Polaków. To kompozycja stu sześćdziesięciu zabytkowych pocztówek Tatr Wysokich. Te pocztówki są z drugiej połowy, z końca XIX wieku, pierwszej połowy XX wieku.
– Zbiory podzielone są tematami: ludzie Tatr, przyroda czy budynki – mówi zastępca dyrektora ds. merytorycznych MBP w Lublinie Renata Filipiak. – Te sanatoria, które tutaj widzimy, zabytkowe budynki, które żyły przed laty i żyją również w tej chwili są śladem materialnym kultury, która była. Powinniśmy ją poznawać.
Wystawa czynna będzie do 16 czerwca 2025 r. w Filii nr 29 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Jana Kiepury 5 w Lublinie. Wstęp jest bezpłatny.
ZuS / opr. PrzeG
Fot. ZuS
Pliki dźwiękowe
Milan Novotny
Renata Filipiak








![Radio Lublin na żywo w TVP Info. Tak wyglądało poranne wejście [ZDJĘCIA, WIDEO] 7 EAttachments9580737ffe5f8fc4ee6f65fac4499a142bd4608 xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/06/EAttachments9580737ffe5f8fc4ee6f65fac4499a142bd4608_xl-350x250.jpg)




