Od 34 lat chronią granice Polski – dziś (22.05) w Lublinie odbyły się obchody utworzenia Straży Granicznej. Uroczystości z udziałem ministra spraw wewnętrznych i administracji, koordynatora służb specjalnych Tomasza Siemoniaka miały miejsce na Zamku Lubelskim.
Nadbużański Oddział Straży Granicznej strzeże około 460-kilometrowego odcinka granicy, a w oddziale pełni służbę blisko 3 tysiące pracowników i funkcjonariuszy. To największa tego typu jednostka w kraju. A podczas uroczystości minister Tomasz Siemoniak podziękował pogranicznikom za ich ciężką służbę.
– Każdy dzień waszej służby to trudne sytuacje, ważne działania i zapewnianie bezpieczeństwa naszym obywatelom. Ochrona granicy to absolutnie podstawowa kwestia, która świadczy o naszej niepodległości, suwerenności, jest wpisana do konstytucji Rzeczypospolitej, ale dla was jest powołaniem i tym dla czego poświęcacie swoje zawodowe życie, często ryzykując życiem i zdrowiem – dodaje minister.
POSŁUCHAJ: Sekrety nauki – zapora na granicy a przyroda
„Staramy się, aby służba Straży Granicznej była doceniona”
Minister Siemoniak mówił również o ostatnich działaniach rządu mających na celu poprawę sytuacji służb oraz ich skuteczność. Mowa tu m.in. o przedłużeniu przepisów dotyczących zawieszenia prawa do azylu. Ale nie tylko.
– Staramy się też, aby w jak największym stopniu wasza służba była doceniona na różne sposoby. Wprowadzamy dodatek mieszkaniowy dla wszystkich służb w MSWiA, będzie wypłacany od 1 lipca. W ubiegłym tygodniu również premier Donald Tusk ogłosił, że będzie kontynuowany program modernizacji służb MSWiA. Przez lata 2026-2029 rekordowe 13 mld, z czego oczywiście też Straż Graniczna na inwestycje, wyposażenie, wynagrodzenia otrzyma stosowną część.
Podczas uroczystości na lubelskim Zamku ponad 80 funkcjonariuszom wręczono też specjalne medale i odznaczenia, w tym również te za zasługi dla Straży Granicznej. A ta od 34 lat chroni granicę Polski i od 21 zewnętrzną granicę Unii Europejskiej – mówił komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej generał brygady Jacek Szcząchor.
– Straż Graniczna każdego dnia dba o bezpieczeństwo granic naszego państwa, a jednocześnie granicy zewnętrznej Unii Europejskiej. Tym samym stoi na straży bezpiecznej Europy. Jesteśmy formacją skuteczną, nowoczesną i dobrze zorganizowaną. Jest to niezwykle ważne szczególnie w obecnej sytuacji trwającej agresji militarnej Rosji na Ukrainę czy hybrydowego ataku z udziałem migrantów na granicy polsko-białoruskiej – dodaje komendant.
Próby nielegalnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej wciąż są podejmowane
To granica szczególna. Lubelski odcinek tej granicy ma blisko 172 kilometry długości. Ponadto naturalną przeszkodą dla nielegalnych migrantów jest tutaj rzeka Bug. Ale mimo to próby nielegalnego przekroczenia granicy wciąż są podejmowane – mówi rzecznik prasowy komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej major Dariusz Sienicki.
– Na pewno tych prób jest znacznie mniej niż na Podlasiu, miejmy jednak świadomość, że w dalszym ciągu tutaj występuje zagrożenie nielegalną migracją. Tylko od początku tego roku ponad 400 osób próbowało nielegalnie przekroczyć granicę naszego kraju. Cały tamten rok to 450 prób, a więc widzimy tendencję wzrostową do roku minionego – dodaje major.
CZYTAJ: Straż Graniczna obrzucona kamieniami. Wśród agresorów… funkcjonariusz białoruskiej służby
Stąd też budowa również na lubelskim odcinku granicy elektronicznej zapory.
– Będzie to system monitorujący tę granicę składający się z szeregu kamer ustawionych na linii granicy państwowej z centrum monitoringu w oddziale w Chełmie. Ta granica będzie monitorowana całodobowo. Zostały już postawione maszty dla kamer, zamontowaliśmy kamery, położone kable zarówno zasilające jak i transmisyjne. Trwa budowa centrum monitoringu, to będzie oddział w Chełmie – wyjaśnia major Sienicki.
Budowa wspomnianej zapory powoli dobiega końca. A sama sytuacja na granicy i wspomniany system monitoringu był również jednym z tematów odprawy służb z udziałem ministra Tomasza Siemoniaka.
– Sprawa absolutnie priorytetowa. Rozmawialiśmy o tym, co się w tej chwili dzieje, o agresji hybrydowej, o przepychaniu nielegalnych imigrantów. Tutaj, w tej części lubelskiej również mamy do czynienia z tymi problemami. Szczególnie podkreślam – 2,6 miliarda złotych wydanych na infrastrukturę przy granicy. Zapora elektroniczna będzie całkowicie gotowa do 20 lipca. To jest ogromnie ważne narzędzie w tym, aby granica była bezpieczna. Mamy zaporę fizyczną, uszczelnioną w ciągu ostatniego roku. Mamy zaporę elektroniczną, której kończymy budowę. Mamy strefę buforową, zawieszenie prawa do azylu – mowi minister Siemoniak.
A wszystkie te elementy mają sprawić to, że nasza granica będzie po prostu jeszcze bardziej bezpieczna.
W całej Polsce w Straży granicznej zatrudnionych jest ponad 17 tysięcy funkcjonariuszy i pracowników.
MaTo / opr. LisA
Fot. Krzysztof Radzki