Godz. 21:00 – AKTUALIZACJA
W Lubelskiem doszło do 17 przypadków naruszenia ciszy wyborczej – informują policjanci. Głównie chodzi o uszkodzenia plakatów wyborczych, a także agitacje.
– Odnotowaliśmy też 3 przestępstwa wyborcze – mówi podkomisarz Kamil Karbowniczek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. – Na terenie powiatu chełmskiego otrzymaliśmy zgłoszenie dotyczące namalowania symbolu propagującego ustrój nazistowski, faszystowski na jednym z plakatów wyborczych. Natomiast do dwóch przestępstw doszło na terenie powiatu bialskiego. W jednym z lokali wyborczych na urnie nie było plomb. Natomiast w drugim przypadku został zatrzymany 56-latek, który był nietrzeźwy. Miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie i w jednym z lokali zniszczył kartę do głosowania.
Godz. 16:00
Rośnie liczba przypadków złamania ciszy wyborczej w województwie lubelskim.
– W sumie odnotowaliśmy 9 różnego rodzaju incydentów – mówi podkomisarz Kamil Karbowniczek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. – Odnotowaliśmy jedno zgłoszenie przestępstwa i 8 wykroczeń. Do tego przestępstwa doszło na terenie powiatu chełmskiego. Otrzymaliśmy zgłoszenie o tym, że na jednym z banerów został naniesiony symbol propagujący ustrój nazistowski, faszystowski. Natomiast większość wykroczeń dotyczyła uszkodzenia lub usunięcia baneru wyborczego.
W trzech przypadkach doszło też do agitacji wyborczej. Do tych zdarzeń doszło między innymi: w powiatach chełmskim, tomaszowskim i w samym Lublinie.
Godz. 13:00
Policja odnotowała 5 przypadków naruszenia ciszy wyborczej w naszym regionie. Chodzi m.in. o uszkodzenie plakatów wyborczych i agitacje. Do zdarzeń doszło w powiatach chełmskim, tomaszowskim i w samym Lublinie przekazał podkomisarz Kamil Karbowniczek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.
– Przypominamy, że od wczoraj od północy obowiązuje cisza wyborcza. W tym czasie zabronione jest prowadzenie wszelkich form agitacji wyborczej, zarówno w przestrzeni publicznej, jak i w internecie. Od początku obowiązywania ciszy wyborczej do godziny 10.00 na Lubelszczyźnie odnotowaliśmy jedno zgłoszenie przestępstwa i czterech wykroczeń. Prowadzimy wzmożone działania, których celem jest głównie ochrona obwodowych komisji wyborczych, aż do czasu zliczenia głosów, niedopuszczenie do zakłócania porządku publicznego związanego z wyborami – podkreśla podkom. Karbowniczek.
Funkcjonariusze przypominają, że także lajkowanie postów kandydatów w momencie obowiązywania ciszy wyborczej może mieć znamiona jej złamania.
CZYTAJ: Wybory prezydenckie. Co jest potrzebne, aby zagłosować?
Policjanci analizują wszystkie przypadki i przekazują je do właściwych jednostek w zależności od charakteru zdarzenia i jego skali. Cisza wyborcza będzie obowiązywać do zakończenia głosowania.
RyK / MaTo / opr. WM / AKos
Fot. Piotr Michalski / archiwum RL