W Lublinie powstaje Dobre Miejsce – sklep charytatywny, który będzie zajmować się sprzedażą odzieży oraz mebli małogabarytowych. Pozyskane środki posłużą wsparciu przede wszystkim kobiet i dzieci doświadczających przemocy domowej. Jednocześnie organizatorki zaznaczają, że nikogo nie zostawią bez pomocy.
CZYTAJ: Sztuczna inteligencja w terapii. Eksperci dyskutują na UMCS
– Kiedyś sama doświadczyłam przemocy domowej – mówi w rozmowie z Radiem Lublin prezes Fundacji „Dajemy Pomoc”, Izabela Dąbrowska. – Pomoc psychologiczna pozwoliła mi stanąć na nogi. Zrodził się we mnie pomysł, żeby pomagać takim kobietom i dzieciakom, które są w takim otoczeniu, żyją w takim świecie. Sama na własnym przykładzie wiem jak jest, gdy ma się jedną walizką i dzieci, które się trzyma za rękę i w jeden dzień trzeba zmienić całe swoje życie. W Lublinie nie ma miejsca, gdzie takie kobiety mogą uzyskać pomoc. Nie ma takiego miejsca, które przyjęłoby je i pokazałoby im, że można zacząć bez strachu i na nowo – dodaje.
– Najważniejsze dla tych kobiet będzie to, żeby znalazły miejsce w Lublinie, do którego mogłyby spokojnie przyjść, porozmawiać, wypić dobrą kawę. Przy okazji skorzystać z warsztatów, spotkać się z innymi kobietami, które doświadczają przemocy na co dzień – podkreśla wiceprezes Fundacji „Dajemy Pomoc”, Jagoda Rawska. – Mogą również znaleźć takie miejsce, gdzie będą mogły się zaktywizować. Jednym z naszych pomysłów jest również to, żeby kobiety, które wychodzą z takiego ciężkiego otoczenia mogły na nowo zacząć życie i rozpocząć pracę w jakimś konkretnym zawodzie. Chcemy im dać szansę. Mamy pomysł na kampanię związaną z aktywizacją zawodową – dodaje.
– Fundusze, które będą pozyskiwane w tym sklepie, z tytułu sprzedaży rzeczy używanych, będą przeznaczone na pomoc psychologiczną, prawną, nawet rzeczową – tłumaczy Magdalena Markusiewicz z Fundacji „Dajemy Pomoc”. – Fundacja całkowicie działa pro bono. Rada nadzorcza w fundacji została powołana przede wszystkim po to, aby prowadzić nadzór i weryfikację prawidłowości wydatkowania środków, które otrzyma w drodze dotacji udzielonych ze środków budżetu państwa czy też środków unijnych, jak i darowizn oraz wszelkich innych świadczeń, które fundacja otrzyma nieodpłatnie. Fundacja ponad to będzie ubiegać się niebawem o nadanie statusu organizacji pożytku publicznego – dodaje.
– Niedawno weszła w życie ustawa, która wymusza na mieszkańcach oddawanie do kontenerów na tekstylia ubrań. Wyszłyśmy temu na przeciw. Chcemy stworzyć takie miejsce, gdzie można przynosić swoje ubrania. My im damy nowe życie – opowiada Dąbrowska. – Ubrania w gorszym stanie wykorzystamy do warsztatów dla dzieci i kobiet. Chcemy pomóc środowisku, aby jak najmniejsza część rzeczy trafiała na śmietnik – dodaje.
– Naszym planem długoterminowym jest otworzenie ośrodka dla kobiet – zaznacza Rawska. – W Lublinie nie ma takiego szybkiego, doraźnego wsparcia dla nich. Nie mogą przyjść z ulicy i od razu oczekiwać wsparcia. Gdzieniegdzie te ośrodki nie mają też miejsc, nie oferują pomocy od razu. Chcemy zająć się tymi kobietami, które są jakby odrzucone przez system. Wszystko po to, żeby u nas mogły takie miejsce znaleźć. Chcemy też je zaktualizować, żeby potem mogły samodzielnie funkcjonować – dodaje.
W Dobrym Miejscu będą się także odbywały warsztaty dla seniorów. Obecnie trwa urządzanie lokalu, który znajduje się w Galerii Olimp. Przedsięwzięcie można wesprzeć poprzez portal zrzutka.pl.
LilKa / opr. PaW
Fot. zrzutka.pl