Pierwszy w historii Amerykanin został głową Kościoła. To kardynał Robert Prevost. Nie był głównym faworytem watykanistów, ale jego postać odzwierciedla wiele kultur. Ma łączyć dwa główne nurty w Kościele: postępowców i tradycjonalistów. W swoich pierwszych słowach dużo mówił o dialogu i pokoju, co pokazuje na czym może koncentrować się jego pontyfikat. Imię, które wybrał – Leon XIV – nawiązuje do Leona XIII, dążącego do dialogu z nowoczesnym światem i jego nieustannej ewangelizacji.
CZYTAJ: „Łączy w sobie wiele kultur”. Leon XIV rozpoczyna pontyfikat [ZDJĘCIA]
Uroczyście otwarto Uniwersyteckie Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.
CZYTAJ: Razem dla pacjentów. Otwarto Uniwersyteckie Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii [ZDJĘCIA]
Dwa bardzo ważne i symboliczne wydarzenia są planowane na najbliższą niedzielę (11.05) w Lublinie i Kraśniku. W Lublinie trwają ostatnie przygotowania do widowiska „Koronacja” – poświęconego symbolice koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski. Widowisko wpisuje się w obchody 1000. rocznicy tego wydarzenia. Spektakl sięga do historycznych tekstów źródłowych, ale też do motywów baśniowych i mitów.
CZYTAJ: „Wydarzenie wielkie dla wszystkich Polaków”. Marszałek Jarosław Stawiarski o niedzielnych obchodach
Rzeźba przedstawiająca wojownika tatarskiego stanęła dziś w Studziance w powiecie bialskim. Miejscowość ta znana jest z kultywowania tradycji tatarskich. Tatarzy mieszkali tutaj przez ponad dwieście lat, jedynym obecnie śladem ich obecności jest mizar, o który dba miejscowa społeczność. Teraz dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Studzianka i Stowarzyszenia Rzeźbiarzy Polskich przybyła nowa atrakcja turystyczna, która stanęła w nieprzypadkowym miejscu, bo na terenie dawnego meczetu.
CZYTAJ: Pamięć o historii i tradycji. Rzeźba wojownika tatarskiego stanęła w Studziance
Program prowadziła Marzena Lewandowska.
Fot. EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT. Dostawca: PAP/EPA