Politycy, działacze i samorządowcy PiS mają się włączyć w kampanię prezydencką Karola Nawrockiego. Jak tłumaczy poseł PiS Michał Moskal, chodzi o pokazanie konkretnego programu, który ma zostać zrealizowany jak w 2015 roku, gdy na urząd prezydenta RP kandydował Andrzej Duda.
– Zaczynamy gigantyczną ofensywę programową, czyli chcemy pokazać to, co Karol Nawrocki proponuje w swoich 21 punktach – powiedział w Lublinie poseł Michał Moskal. – Cały klub parlamentarny rusza w teren, po to, żeby robić setki konferencji prasowych w najbliższym czasie, w którym punkt po punkcie w różnych obszarach będziemy opowiadać o programie Karola Nawrockiego. To będą kwestie podatkowe, kwestie związane z bezpieczeństwem, rolnictwem, obroną Polski wschodniej, zapewnieniem bezpieczeństwa tutaj na naszej granicy, wyrównaniem szans w Polsce. Bo przecież wiemy, że Polska i wszystko, co było za linią Wisły często przez rządzących jeszcze w poprzedniej kadencji Platformy Obywatelskiej i PSL było zapomniane. I teraz niestety te czasy wracają.
Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja.
Michał Moskal zwrócił się także z interwencją poselską do komendantów policji w Lublinie – miejskiego i wojewódzkiego – o dane dotyczące przestępczości cudzoziemców.
– Komenda Główna Policji wydała wytyczne co do zmiany katalogu 7 najbardziej społecznie dokuczliwych społecznie przestępstw. Te przestępstwa były dotychczas w sposób priorytetowy raportowane – mówi poseł Moskal. – Teraz już nie będą. Z tego katalogu zostało usunięte dwa rodzaje przestępstw, czyli przestępstwo uszkodzenia mienia i uszczerbku na zdrowiu. Dwa przestępstwa najczęściej popełniane właśnie przez cudzoziemców w Polsce. Nietrudno się domyślić, że jest to pewne przygotowanie do implementacji paktu migracyjnego w Polsce. Dzięki aktywności radnych miejskich w Lublinie wiemy, że przestępczość cudzoziemska w mieście rośnie. Oczekujemy tego, żeby obywatele, mieszkańcy miasta Lublin i województwa lubelskiego byli rzetelnie informowani o tym, jak wygląda przestępczość, w szczególności jak wygląda przestępczość cudzoziemska.
CZYTAJ: Poseł zarzuca prezydentowi Lublina brak transparentności. Jest odpowiedź ratusza
Radny miejski Tomasz Gontarz przedstawił dane za 2024 rok przekazane radnym przez komendanta miejskiego policji w Lublinie. Wynika z nich, że 179 cudzoziemców popełniło blisko 400 przestępstw, rekordzista – 219. Największą grupę stanowią obywatele Ukrainy – 142, Gruzji – 16 i Białorusi – 11.
Rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Lublinie nadkomisarz Andrzej Fijołek mówi, że w komunikatach policyjnych podawane są wiek, płeć i narodowość sprawców. Jak dodaje nadkomisarz Fijołek, najważniejsze jest ustalenie sprawcy przestępstwa czy wykroczenia, zatrzymanie i postawienie go przed sądem.
PaSe / opr. LisA
Fot. Sebastian Pawlak