Niepełnosprawni profesjonalni lekkoatleci przekonywali dziś (03.04) w Szkole Podstawowej nr 6 w Puławach, że różne dysfunkcje nie dyskwalifikują z kariery sportowej. To element Dni Integracji organizowanych w tej placówce od kilku lat.
Kulomiotka Iwona Koprowska i oszczepnik Łukasz Czarnecki opowiadali o swojej sportowej przygodzie, zorganizowali także zajęcia praktyczne.
– Najważniejsza jest integracja, pokazane, że są też ludzie niepełnosprawni, którzy trenują – mówi Łukasz Czarnecki. – Ta integracja względem innych osób, rozmowa, doświadczenia – to wszystko sprawia, że człowiek niepełnosprawny tak naprawdę nie czuje się niepełnosprawny. Moja przygoda zaczęła się od tego, że moja rehabilitantka powiedziała mi, że takie coś jak sport niepełnosprawnych istnieje.
CZYTAJ: Jak działa system szczepień? Kontrole kart w całej Polsce
– Od kilku miesięcy jestem prezesem Fundacji Sprawiedliwy Start, która ma na celu promocję sportu paraolimpijskiego wśród dzieci i młodzieży – mówi Iwona Koprowska. – Skupiamy się na tym, jak wygląda życie sportowca, że życie sportowca z niepełnosprawnością nie różni się niczym, jeżeli jest się sportowcem pełnosprawnym. Nasze treningi wyglądają tak samo, ćwiczymy to samo, tylko są na przykład inne obciążenia albo próbujemy wykonać inne ćwiczenie tak, żeby nasza niepełnosprawność w tym nie przeszkadzała. A jeżeli chodzi o nasze życie sportowca, to głównie są to obozy dwutygodniowe na zgrupowaniach, żeby przygotować się do najważniejszych imprez sezonu.
– Mamy ok. 50 osób z niepełnosprawnościami – mówi Agnieszka Napora, pedagog specjalny. – Część z nich to uczniowie z niepełnosprawnością ruchową. Zachęcamy uczniów do aktywności fizycznej, zwłaszcza że co roku mamy tutaj dni integracji i w tym roku szczególnie zajęliśmy się niepełnosprawnością ruchową. Obraliśmy sobie hasło „W różnorodności siła – sprawiedliwy start” i właśnie chcieliśmy pokazać naszym dzieciom i naszej młodzieży, że mimo barier, niepełnosprawności, mają szanse się rozwijać, spełniać swoje marzenia.
CZYTAJ: Miliony dla regionu na inwestycje w zrównoważoną gospodarkę wodną
– Co roku mamy różne akcje, ale w tym roku na sportowo włączamy dzieci niepełnosprawne do sportu – mówi Ewa Górecka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 im. Polskich Lotników w Puławach. – Pokazujemy, ze sport jest ważny, potrzebny. Dzieci naprawdę mało zwalniają się i mają takie zaświadczenia. Również dzieci z klas integracyjnych z niepełnosprawnościami też ćwiczą na lekcjach w-f i starają się na miarę swoich możliwości.
– Trenuję judo trzy godziny w tygodniu i szachy – mówi Józek z Szkoły Podstawowej nr 6 w Puławach. – Można nad sobą pracować, stać się zdolniejszym, lepszym. To jest też bardzo fajne hobby.
– Mamy grupę wychowanków z niepełnosprawnością, na wózkach, intelektualną, mózgowym porażeniem dziecięcym, autyzmem – mówi Angelika Tomasik, prezes Fundacji Benedyktyński Zakątek, wicedyrektor Ośrodka Rewalidacyjno-wychowawczego w Puławach. – Biorą udział w zajęciach wychowania fizycznego. Mamy mocno rozbudowaną grupę bocci. Uprawiają sport olimpijski osób z niepełnosprawnością. Wyjeżdżamy na zawody, bierzemy udział w konkurencjach, ale też u nas co roku mamy paraolimpiadę o medal św. Benedykta, gdzie skupiamy masę placówek, osób z niepełnosprawnością. Biorą udział w różnych konkurencjach. Jest to dla nich bardzo ważne. Bardzo mocno motywujące. Wtedy dostają tych skrzydeł. Oni mają to w sobie. Trzeba tylko wycisnąć i pokazać światu, że każdy może osiągać sukcesy, każdy może być w swojej dziedzinie dobry, również sportowej. Nie ma barier. Zdejmujemy bariery.
Uroczysta gala podsumowująca Dni Integracji rozpocznie się w Szkole Podstawowej nr 6 w Puławach jutro (04.04) o godzinie 10.00.
CZYTAJ: Spór w Dęblinie. Jaka przyszłość czeka ośrodek szkolno-wychowawczy?
ŁuG/ opr. DySzcz
Fot. sp6.um.pulawy.pl