W Watykanie trwają intensywne przygotowania do pogrzebu Papieża Franciszka, a władzę w Kościele Katolickim przejął tzw. konsystorz kardynałów. Trwa też tzw. okres Sede vacante – czyli czas modlitwy i organizacji pogrzebu.
CZYTAJ: Żałoba narodowa po śmierci papieża. Prezydent podjął decyzję
Między innymi o tym jak będzie on wyglądał i kiedy możemy spodziewać się konklawe, a także o pontyfikacie papieża Franciszka z Ks. dr hab. Andrzejem Kicińskim, prof. KUL z Wydziału Teologii rozmawiał Tomasz Maczulski.
Co z pontyfikatu papieża Franciszka przejdzie do historii?
Co zdaniem księdza profesora historia zapamięta z pontyfikatu papieża Franciszka? – Postawię inaczej pytanie – kto został w Lublinie znakiem? Po pierwsze biskup Adam Bab, który został mianowany przez papieża Franciszka. Dostaliśmy wielu biskupów. Obok jest diecezja, gdzie jest biskup Grzegorz Suchodolski. Powinniśmy być wdzięczni za beatyfikacje Jana Pawła II, za rodzinę Ulmów. Są kardynałowie, kardynał Ryś. I to ta nowość w pontyfikacie, że kardynał jest w Mongolii, czterech jest w Azji i są w tych małych państwach, a nie ma ich w takich miastach jak Paryż, Mediolan.
A pod względem teologicznym? Bo pojawiają się też głosy, że takiej spuścizny po papieżu Franciszku będzie brakować – żadnej poważnej encykliki. To nie jest format jak np. Racingera.
Przejdą do historii jego wypowiedzi
– Na pewno zapamiętamy jego wypowiedzi. Wypowiedzi, które czasami były precyzyjne, a czasami trudne do zrozumienia. Te wypowiedzi przeszły do historii. Czasami to jest jak jedna encyklika, to, że kościół jest szpitalem polowym albo w duszpasterstwie młodzieży, że trzeba zejść z kanapy – te hasła, wytrychy są jak rozdziały jakichś encyklik. Dokumentów wydaje się, że nie ma dużo, ale w tych dokumentach, przede wszystkim Fratelli tutti, to u nas, w naszej Alma Mater, jest prowadzony kierunek o ekologii integralnej i co jest w tych encyklikach? Powrót do dziękowania Panu Bogu za proste rzeczy: za przyrodę, kwiaty, las, za to co wszystko, co teraz kwitnie. On przywrócił spojrzenie, żeby zacząć dziękować i zacząć się troszczyć o to.
Pontyfikat papieża Franciszka
– Pontyfikat papieża Franciszka to kontrowersje czy może papież wyprzedzał swoje czasy? Mam tu na myśli m.in. kwestie związane z błogosławieństwem par homoseksualnych, rozwodnikami i związanej z nimi komunii świętej.
– W nauczaniu nic nie zmienił. Taka jedyna duża zmiana, a której media nie zauważyły, a będzie skutkowała, to będzie zmiana w Katechizmie Kościoła Katolickiego jeśli chodzi o karę śmieci. Skoro bronimy życia od poczęcia to też do naturalnej śmierci. I ta zmiana była pogłębiona, jakościowa i w teologii. Natomiast te wszystkie inne inicjatywy one spowodowały rzeczywiście dużo kontrowersji, potem dzięki temu, ja bym powiedział dla nas Europejczyków niefortunnym wyrażeniem, bo to nie jest legalizacja tych związków, bo nie jest taki plan, tylko tych osób, które jak to powiedział papieża Franciszka jak pasterz – Kim ja jestem, żeby sądzić tych ludzi. Ja bym powiedział tak samo. Natomiast nie błogosławie tych par, tego nie ma w magisterium. Po nim pozostanie taka struktura w duszpasterstwie rodzin czy duszpasterstwie ogólnym, która zajmuje się związkami niesakramentalnymi. To przerobilibyśmy dzięki temu, że wielokrotnie musieliśmy zastanawiać się jak do tych osób dotrzeć, jak ich zgromadzić, co im zaproponować i to się w naszych ośrodkach dzieje.
Cała rozmowa w materiale:
Uroczystości pogrzebowe papieża Franciszka rozpoczną się w sobotę (26.04) na placu św. Piotra w Watykanie o godzinie 10.00.
Relacja wideo z pogrzebu papieża Franciszka będzie dostępna na stronie internetowej Radia Lublin.
MaTo / opr. AKos
Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA