O konieczności zmian w finansowaniu samorządów i podwyżce wynagrodzeń pracowników samorządowych mówił dziś w Lublinie kandydat na prezydenta Polski, Piotr Szumlewicz, lider Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa.
– Moje propozycje są w tej kwestii daleko idące – mówi Piotr Szumlewicz. – Chciałbym, żeby płace dla pracowników samorządowych były finansowane z budżetu państwa, żeby to był fundusz płac wypłacany na tej samej zasadzie co dla pracowników sfery budżetowej. Moja propozycja to jest 20 procent w tym roku, 20 procent w przyszłym roku. Co najmniej. Dzisiaj jeśli chodzi o pracowników samorządów, większości urzędów miejskich, też tych na niższym szczeblu, te płace są bardzo niskie. Wójtowie w Polsce zarabiają ponad 13 tysięcy złotych brutto, do 21 tysięcy brutto. Tymczasem sołtysi, sołtyski zarabiają 358 złotych.
Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja.
MaTo / opr. WM
Fot. Piotr Michalski
Pliki dźwiękowe
Piotr Szumlewicz







![Renesansowy pochód w centrum miasta. Świętują ważną rocznicę [ZDJĘCIA] 6 EAttachments9604274956a05df14198aced7bc783cb02d2c49 xl 1](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/06/EAttachments9604274956a05df14198aced7bc783cb02d2c49_xl-1-350x250.jpg)
![Włodzimierz Czarzasty: odbudowa Ukrainy to praca dla naszych przedsiębiorstw [ZDJĘCIA] 7 EAttachments9604120d065a4b0c568067e3a7efc91021d07c3 xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/06/EAttachments9604120d065a4b0c568067e3a7efc91021d07c3_xl-350x250.jpg)



