Filip Łobodziński w „Bitwie o literaturę”
Na zdj. Filip Łobodziński podczas koncertu Zespołu Reprezentacyjnego, fot. Kinga Hendzel
Dlaczego chat GPT powinien przeczytać autobiografię Filipa Łobodzińskiego? Jakie role odegrał w życiu aktor znany nam z różnych ról filmowych? Czy „Duduś” Fąferski przeszkadzał Filipowi Łobodzińskiemu w bieganiu po dachach samochodów? Odpowiedzi na te pytania podczas wtorkowego spotkania w ramach cyklu „Bitwa o literaturę” w Teatrze Starym, którego gościem będzie właśnie Filip Łobodziński.
Filip Łobodziński to Iberysta, muzyk i tłumacz z angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, katalońskiego, portugalskiego oraz ladino. Laureat Nagrody Instytutu Cervantesa w Warszawie w 2005 roku za najlepszy przekład literacki z hiszpańskiego, nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia za przekład w 2019 r. Przez lata pracował jako dziennikarz (TVP, Polsat News, Trójka, Inforadio, „Non Stop”, „Rock’n’Roll”, „Machina”, „MAX”, „Przekrój”, „Newsweek”), przez 8 lat współprowadził program telewizyjny „Xięgarnia”. Współzałożyciel kultowego Zespołu Reprezentacyjnego (od 1983, sześć płyt), a także dylan.pl (od 2014, jedna płyta), specjalizującego się w wykonywaniu jego przekładów piosenek Boba Dylana. Wolontariusz na rzecz bezdomnych zwierząt.
Spotkanie poprowadzi Grażyna Lutosławska. Początek o godzinie 18.00. Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki. Wejściówki można rezerwować i odbierać w kasie Teatru Starego. Jedna osoba może pobrać maksymalnie 2 wejściówki.
Wydarzenie będzie transmitowane online na stronie internetowej oraz na profilu facebookowym Teatru Starego.
„Ósmy cud świata” z Gruzji
Fot. Centrum Spotkania Kultur
W Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w środę, 4 lutego wystąpi Sukhishvili – Narodowy Balet Gruzji. Występ zespołu nazwano „najlepszym show na Broadwayu”, w Australii uznany był on za „ósmy cud świata”, a po koncercie na najsłynniejszej scenie w La Scali kurtynę podnoszono aż 14 razy.
Gruziński Balet Narodowy „Sukhishvili” powstał 70 lat temu i bazuje na tradycyjnych tańcach narodowych, ale żeby występy były jeszcze bardziej spektakularne, powstały nowe układy, będące połączeniem urokliwego folku i kroków współczesnych.
Początek koncertu o godzinie 19.00.
Piotr Cugowski w CSK
Fot. archiwum RL
„Jeszcze mi się chce… ale już niczego nie muszę” – to słowa z najnowszego singla „Cisza przed burzą”, które stały się mottem kolejnej trasy koncertowej Piotra Cugowskiego. W środę, 5 lutego wystąpi on na scenie Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur.
Zabrzmią premierowe utwory z nadchodzącego, drugiego solowego albumu i największe przeboje artysty. Jego muzyka to połączenie rockowej energii, emocjonalnej głębi i autentyczności. Na scenie towarzyszą mu znakomici muzycy, tworząc razem niezwykłe widowisko.
Koncert rozpocznie się o godzinie 19.00.
Gala w stylu brilliant
Fot. Opera Lubelska
Opera Lubelska zaprasza w piątek, 7 lutego na Galę Karnawałową w stylu brilliant – lekką, radosną, pełną blasku Wiednia i Paryża, z artystami, którzy sprawią, że to będzie niezapomniany karnawałowy czas. Program koncertu złożony jest z najpopularniejszych arii i duetów operetkowych i musicalowych wszech czasów. To muzyczny weekend z brzmieniem głosów solistów, orkiestry i magii baletu. Nie zabraknie ognistych czardaszy, porywających polek, jak i nostalgicznych walców i kantylen.
W muzyczną podróż do wiedeńskich sal balowych, urokliwych altan czy francuskich uliczek zabiorą publiczność znakomici soliści: Kamila Lendzion – sopran, Joanna Nawrot-Maciejowska – sopran,Dorota Szostak-Gąska – mezzosopran, Piotr Maciejowski – tenor,
Jakub Milewski – baryton. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Opery Lubelskiej pod kierownictwem Łukasza Sidoruka, a także Balet Opery Lubelskiej.
Koncert rozpocznie się o godzinie 18.00. Wydarzenie odbędzie się także w sobotę (8 lutego) o godzinie 18.00 i w niedzielę (9 lutego) o godzinie 17.00.
Sanatorium w Centrum Kultury
Fot. Centrum Kultury w Lublinie / autor plakatu Kamil Filipowski
W Centrum Kultury w Lublinie w piątek, 7 lutego premiera najnowszego spektaklu w wykonaniu aktorów Teatru Seniora. „Sanatorium Zdrowie+” to komedia z wątkiem kryminalnym, pełna charakterów i sytuacji. Do uzdrowiska z wielu stron kraju zjeżdżają kuracjusze. Wszystko toczy się normalnym rytmem: meldunek, obiad, kolacja. Sytuacja zmienia się podczas pierwszego wieczorku tanecznego. Następuje nieoczekiwany zwrot akcji, który w finale doprowadza do sensacyjnej pointy.
Spektakl powstał na podstawie autorskiego scenariusza Michała Zgieta – reżysera, aktora, założyciela i opiekuna Teatru Seniora. Teatr Seniora to amatorska grupa teatralna, która w Centrum Kultury w Lublinie działa od 2014 roku.
Podczas wydarzenia obchodzony będzie również jubileusz 40-lecia pracy artystycznej Michała Zgieta. Premiera spektaklu o godzinie 18.00.
Fotografia i „Ważne wybory”
W Galerii Pomost w Lublinie (ul Kiepury 5a) w piątek, 7 lutego odbędzie się otwarcie wystawy “Ważne wybory”, której autorem jest Marek Zakrzewski. Artysta od niemal dekady fotografuje lokale wyborcze podczas wyborów prezydenckich, parlamentarnych, samorządowych, europejskich czy uzupełniających. Towarzyszy mu idee fixe: znalezienie wzorcowego lokalu wyborczego. Kolekcja, którą tworzy jest osobliwym portretem współczesnej Polski.
Marek Zakrzewski to absolwent fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu (2014) oraz studiów magisterskich w Instytucie Fotografii Twórczej w Opawie (2023). Od lat związany z Polską Agencją Prasową jako fotoreporter, współpracuje również z instytucjami kultury i biznesem, dokumentując wydarzenia i tworząc przekaz wizualny.
Punktem wyjścia dla jego działań jest fotografia dokumentalna i reportażowa oraz wychodzenie poza ich obszar w poszukiwaniu subiektywnej narracji, metafory i nieoczywistości. Interesują go tematy wpływające na życie lokalnych społeczności i pojęcia związane z budowaniem wspólnoty i pielęgnowaniem tradycji oraz subtelne i radykalne zmiany w otaczającej nas przestrzeni.
Wernisaż rozpocznie się o godzinie 18.00.
SuPer / opr. ToMa
Na zdjęciu głównym Filip Łobodziński podczas koncertu Zespołu Reprezentacyjnego, fot. Kinga Hendzel