Dziś rozpoczyna pracę Zespół ds. Transformacji Regionów. Jego celem jest wypracowanie sprawiedliwych rozwiązań po zakończeniu wydobycia węgla i wygaszeniu polskich kopalni. Chodzi między innymi o lubelską kopalnię węgla kamiennego w Bogdance czy elektrownie w Kozienicach i Połańcu.
– Zawiązane tego zespołu to przełom, ale przed nami sporo pracy i wiele trudnych rozmów – mówi przewodniczący Związku Zawodowego „Przeróbka” Jarosław Niemiec. – Lista tematów na rozmowy jest taka: zabezpieczenie miejsc pracy w regionie, a więc należy dokładnie obliczyć, ile kosztuje miejsce pracy i jakie środki należy przeznaczyć, żeby te miejsca pracy zabezpieczyć. Druga rzecz to trzeba dokładnie zmapować teren, jaką mamy infrastrukturę pod ewentualne inne działalności gospodarcze, jaka komunikacja jest potrzebna, jakie będą koszty społeczne tego procesu.
Pierwsze spotkanie wspomnianego zespołu ma odbyć się do końca lutego.
MaTo / opr. WM
Fot. archiwum
Pliki dźwiękowe
Jarosław Niemiec

![Terytorialsi sprawdzają infrastrukturę kolejową w regionie [ZDJĘCIA] 2 EAttachments9082276514d27a31de86b05f455af8c5ea96e09 xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2025/11/EAttachments9082276514d27a31de86b05f455af8c5ea96e09_xl-350x250.jpg)








