Mieszkańcy Białej Podlaskiej wspominają zmarłą Elżbietę Chaberską – działaczkę bialskiej Solidarności i wolontariuszkę Centrum Wolontariatu Caritas diecezji siedleckiej.
Elżbieta Chaberska urodziła się w 1936 roku w Warszawie, była świadkiem powstania warszawskiego. Z zawodu była pielęgniarką. W czasie stanu wojennego kolportowała w Białej Podlaskiej zakazaną przez reżim komunistyczny prasę. Była jednym z liderów utworzenia w mieście Solidarności w Spółdzielni Inwalidów Elremet. Zapisała się jako współorganizatorka miejskich kulturalnych wydarzeń patriotycznych i pomocy dla rodzin osób internowanych.
CZYTAJ: Nie żyje Elżbieta Chaberska, działaczka Solidarności i wolontariuszka Caritas
– Elżbieta Chaberska bez wątpienia była jednym z filarów bialskiej Solidarności – wspomina Andrzej Czapski, były prezydent Białej Podlaskiej, wicemarszałek Senatu II kadencji i kierujący Oddziałem Biała Podlaska NSZZ Solidarności Regionu Mazowsze. – Tak jak film „Zakazane piosenki” mówi o sposobach przeciwstawiania się złu i sile sposobem, tak Ela była specjalistką od wymyślania różnych sytuacji, w których mogliśmy zademonstrować nasze przekonania. Ale pewnym ryzykiem to było obarczone, bo komunistyczna władza miała różne sposoby, żeby szykanować takich ludzi. A ona nie bała się. Ta odwaga trwała od powstania warszawskiego.
Dzięki inicjatywie Elżbiety Chaberskiej powstał w Białej Podlaskiej obelisk poświęcony Solidarności. Znana była też z aktywności w ramach wolontariatu Caritas. Współorganizowała m.in. spotkania świąteczne dla osób samotnych i bezdomnych.
Za swoją działalność została odznaczona Krzyżem Wolności i Solidarności. Otrzymała też tytuł „Zasłużony dla miasta Biała Podlaska”.
MaT / opr. ToMa
Fot. Michał Litwiniuk FB