5000 lat kultury Chin
Początki tej cywilizacji sięgają epoki neolitu. Jako zorganizowane państwo Chiny istnieją od 221 roku p.n.e. Ich historia, kultura i tradycja zachowują ciągłość aż do dziś.
5000 lat kultury Chin podczas jednego spektaklu chcą pokazać artyści Shen Yun. To zespół taneczno-muzyczny, założony w Nowym Jorku. Wielu artystów Shen Yun uciekło z Chin przed trwającymi prześladowaniami i mają zakaz występów.
To także pierwsza orkiestra na świecie, która łączy w sobie klasyczne chińskie i zachodnie instrumenty.
Shen Yun opowiadają o czasach, kiedy boskie istoty stąpały po ziemi, pozostawiając po sobie kulturę, która inspirowała kolejne pokolenia.
Artyści wystąpią we wtorek, 14 stycznia w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Początek o 18:00.
Fot. Centrum Spotkania Kultur
„Święta w Szkole Magii”
„Święta w Szkole Magii” to spektakl dla dzieci, które zafascynowane są światem nawiązującym do kultowych powieści J.K. Rowling.
Klara i Mira są młodymi czarodziejkami, które w magicznej szkole, pełnej sekretów i niespodzianek, spędzą wyjątkowe święta…
Jak zapowiadają organizatorzy, przeniesiemy się do świata czarów, pełnego latających książek, tańczących choinek i… tajemniczego portalu.
Na czwartek, 16 stycznia zaplanowano dwa spektakle. Pierwszy rozpoczyna się w południe, kolejny o 17:00 w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Fot. materiał organizatora
„Młynarski. Bynajmniej”
„Młynarski. Bynajmniej” to nowy projekt muzyczny z aranżacjami Krzysztofa Herdzina i Sabiny Meck do tekstów Wojciecha Młynarskiego. Możemy liczyć na świeże, jazzowe aranżacje wykonaniu mistrzów budowania nastroju na scenie. Nie tak dawno, 4 grudnia odbyła się premiera albumu. Za stronę muzyczną odpowiada Schmidt Quintet.
Młynarski wielokrotnie komentował rzeczywistość z przymrużeniem oka, potrafił również poruszyć poważniejsze tematy. Czasami bywał romantykiem. Płytę, a także koncert można więc traktować, jako hołd dla mistrza słowa i melodii.
Początek koncertu w czwartek, 16 stycznia o 19:00 w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
Fot. Centrum Spotkania Kultur
„Gdy zapadnie zmrok”
Zapraszamy też na czwartkowy (16 stycznia) wernisaż do Galerii Gardzienice. Wystawa „Gdy zapadnie zmrok” autorstwa Tomasza Sikory poświęcona jest Lublinowi. Artysta, wędrując nocą po mieście i odkrywając jego niepowtarzalny charakter, stworzył artystyczny portret Lublina. Uchwycił ducha miejsca i jego dziedzictwo kulturowe, a także pulsującą życiem współczesność.
Do współpracy zaprosił pisarza Marcina Wrońskiego, który cyklem esejów wzbogacił publikację o historię miasta, zaś oryginalną koncepcję graficzną albumu przygotował Mark Popielnicki.
Wernisażowi będzie towarzyszyła prezentacja albumu o tym samym tytule.
Początek o godzinie 18.00 w Galerii Gardzienice przy ul. Grodzkiej 5a w Lublinie.
Fot. Galeria Gardzienice Facebook
Na granicy hiperrealizmu i abstrakcji
Galeria Biała mieszcząca się w Centrum Kultury w Lublinie zaprasza w piątek, 17 stycznia na wernisaż prac autorstwa Agaty Borowej. Na wystawie „Wybór niejasności” zobaczymy cały przekrój prac artystki wizualnej, zajmującej się głównie malarstwem.
W swoich pracach porusza temat reprezentacji, iluzji i postrzegania rzeczywistości. Za pomocą obrazów lub instalacji malarskich kreuje iluzję przestrzeni, wywołującą u widza poznawczą niepewność. Poza malarstwem w jej sztuce coraz częściej pojawiają się wątki z dziedziny art and science. Pracuje na granicy hiperrealizmu i abstrakcji.
Wernisaż rozpoczyna się o godzinie 18:00 przy ul. Peowiaków 12.
Fot. Galeria Biała
„Biała pastorałka” z Zamojszczyzną
Na piątek (17 stycznia) i sobotę (18 stycznia) do Zamościa zaprasza ambasador polskiego folkloru i kultury. Zespół Pieśni i Tańca Zamojszczyzna wyjdzie na scenę. Artyści wspólnie z publicznością podtrzymają klimat świąt Bożego Narodzenia. Podczas koncertu „Biała pastorałka” usłyszymy nie tylko tytułowy utwór, ale najpiękniejsze kolędy w wykonaniu zespołów ludowych. Te mają często charakter baśniowy.
Pierwsze wzmianki o obchodach kolędniczych w Polsce pojawiają się w XVI-wiecznych źródłach. Najstarszy tekst, który współcześnie nazwać można kolędowym – „Zdrów bądź, królu anielski” – zapisano w 1424 roku
Piątkowy koncert rozpoczyna się o godzinie 18:00 w Zamojskim Domu Kultury. Kilkudziesięciu artystów wyjdzie na scenę tej placowki także w sobotę o godzinie 16:00.
Fot. archiwum RL
AB / opr. ToMa